eReport.sk
Na kombosnímke zľava Marián Viskupič a Igor Matovič.
Na kombosnímke zľava Marián Viskupič a Igor Matovič. Foto: fb/tasr

Liberál Viskupič pozýva Matoviča na doučovanie z matematiky: Čo ty na to, Igor?

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) je momentálne v konflikte s naozaj veľkým počtom politikov, občianskych a záujmových združení, alebo firiem. Dlhodobo mu dôveruje len približne jeden z desiatich občanov. Šéf obyčajných ľudí sa však aj napriek tomu cíti byť dostatočne silný. Prichádza s návrhmi, ktoré nadmerne zaťažujú rozpočet a zároveň odmieta tie od koaličných partnerov. Dôvod? Tvrdí, že očakáva nedostatočný príjem štátneho rozpočtu z daní. Tento Matovičov argument sa najnovšie pokúsil odborne vyvrátiť ekonomický expert SaS a poslanec NR SR Marián Viskupič. Ten Matoviča posiela dokonca aj na doučovanie matematiky, aby bol na Slovensku pokoj.

„Vedieme nekonečné debaty o tom, koľko máme daňových príjmov v roku 2022, koľko ich bude za celý rok a čo s nimi. Minister financií odmieta pracovať s aktuálnymi dátami, komentuje predikcie daňového výboru (zo svojho ministerstva), ktoré sú viac ako tri mesiace staré. A nevie a nechce viesť diskusiu o tom, že výber daní rastie šialeným tempom, ľudia nielen, že za tovary a služby platia kvôli inflácii veľa ´na kase´, ale v rámci týchto cien platia aj dane do špajze štátu = pokladne ministerstva financií,“ píše Viskupič na sociálnej sieti.

Už teraz štát vybral v roku 2022 viac, ako mal v pláne

Viskupič argumentuje, že štátny rozpočet môže mať asi ťažko problémy na príjmovej strane, keď už dáta za máj ukazujú, že štát za päť mesiacov vybral na daniach viac, ako mal v pláne vybrať za celý rok, teda za viac ako dvojnásobné obdobie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová
  2. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
  3. Na archívnej snímke ampulky s vakcínou proti ochoreniu Covid-19.
  4. Na kombosnímke zľava Igor Matovič, Marek Kaňka a Eduard Heger.
  5. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

„Veď každému musí byť jasné, že v roku 2022, kde: nečakáme od júla kvôli kovidu zavreté hranice pre turistov, nečakáme dve covid vlny a lockdowny ako na jeseň / v zime 2021 a máme ďaleko vyššie ceny a tým pádom aj dane ako v 2021 je teda racionálne očakávať aj v období jún-december (7 mesiacov) vyšší výber daní a samozrejme nielen symbolicky vyšší,“ vysvetľuje Viskupič.

Vyššie ceny a vyšší výber daní, aj keď sú občania vystavení niekedy až existenčným problémom, predstavujú pre štát momentálne výraznú zložku príjmu. „Viac svetla do problematiky vnáša Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá okrem vysokého výberu daní indikuje aj nižšie náklady v niektorých oblastiach a výsledne nižší ako plánovaný deficit štátneho rozpočtu 2022,“ upozorňuje Viskupič.

Spochybňuje Matovičove predikcie

Vzhľadom na pozitívny vývoj daňových príjmov si Viskupič myslí, že Matovič je vo svojich predikciách vedľa. „Minister financií predikuje zlom. Doteraz sa vyberalo za päť mesiacov veľa daní (celkovo rast o 21% medziročne), ale odteraz bude nárast iba symbolický. A ak niekto príde s návrhom na dodatočné výdavky, ako napríklad minister školstva s návrhom na rast platov pedagogických pracovníkov v hodnote 180 miliónov eur na rok 2022, tak sa to nedá,“ upozorňuje Saskár.

Poslal by Matoviča naspäť do školských lavíc?

Matovič by sa podľa ekonomického experta liberálov mal dať na doplnkové hodiny matematiky: „Tak čo pán minister Igor Matovič, nedáme si z matematiky doučovanie? Pre blaho učiteľov, národa a pre pokoj na Slovensku? Za hodinku nám to niekto vysvetlí. Namiesto tlačovky. Namiesto kriku dáme spoločne hodinku počúvania a otázky.“

Minister je pri tom vraj jediný, kto chyby vo svojich výpočtoch nevidí. „A teraz máme tú istú diskusiu na tú istú tému, pri tom istom vývoji, len čísla nám narástli a namiesto 1,7 miliardy to tento rok bude viac ako 2 miliardy. Ale Vám vychádza 1 miliarda. Máte to zle a ste jediný, kto to nevidí. A nie je to tento mesiac prvýkrát. Stáva sa to opakovane a stále. Držíte v šachu celú krajinu. Čo ty na to, Igor?,“ uzavrel Viskupič.

A k svojmu statusu pripája a vizualizáciu nárastu daňových príjmov štátu vlani a tento rok.

Zdroj: fb/marianviskupicsas


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Liberál Viskupič pozýva Matoviča na doučovanie z matematiky: Čo ty na to, Igor?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti