tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Matovičov balík už išiel spať do NR SR. Čaputová: Navrhujem viacero zmien

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vrátila do Národnej rady (NR) SR na opätovné prerokovanie zákon o financovaní voľného času dieťaťa. Tento svoj krok avizovala už v utorok (7.6.). Právna norma zavádza okrem „krúžkovného“ aj vyšší prídavok či daňový bonus na dieťa. Najbližšia schôdza parlamentu začína budúci týždeň v utorok (14.6.).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Marián Viskupič a Igor Matovič.
  2. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky na centrále Hlasu-SD.
  3. Na kombosnímke zľava Richard Sulík (SaS) a Igor Matovič (OĽANO)
  4. Zuzana Čaputová

V zverejnenom odôvodnení vrátenia narýchlo prijatého zákona zopakovala svoje výhrady k skrátenému legislatívnemu konaniu o balíku zmien, ktorého veľká časť začne platiť až od budúceho roka. Skrátené konanie sa má podľa nej uplatňovať len výnimočne a za mimoriadnych okolností, jeho odôvodnenie v tomto prípade nie je podľa hlavy štátu dostatočné. Predkladateľ sa napríklad odvoláva na vplyvy pandémie COVID-19, pričom tejto situácii čelí Slovenská republika už tretí rok.

Schváleniu nepredchádzal žiadny sociálny dialóg

„Je zrejmé, že opatrenia, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2023 nemôžu byť spôsobilé zamedziť alebo znížiť negatívne následky bezprostredne hroziacich hospodárskych škôd, na ktoré sa predkladateľ odvoláva. Naopak, je možné konštatovať, že tieto systémové a trvalé opatrenia žiadnym spôsobom nesúvisia s odôvodnením skráteného legislatívneho konania a boli k opatreniam, ktoré majú nadobudnúť účinnosť už 1. júla 2022, pripojené so zámerom, aby systémové zmeny, ktoré majú okrem iného zásadný dopad na samosprávy, neboli predmetom riadneho legislatívneho procesu a sociálneho dialógu,“ upozorňuje Čaputová.

Existuje riziko možných nezamýšľaných vplyvov

Vzhľadom na vysoký finančný vplyv zákona mala byť podľa nej zabezpečená aj účasť samospráv či sociálnych partnerov na legislatívnom procese. „Je žiaduce, aby boli adresáti právnych noriem s ich obsahom a dôsledkami vopred oboznámení, mohli zákonodarcu vopred varovať pred nezamýšľanými vplyvmi a mali priestor sa na zmenu aj prakticky pripraviť. Diskusia o vecnej podstate zmien, ich vplyvoch, možnosť vyjadriť sa a vypočuť si argumenty viacerých strán sú základnými kameňmi parlamentnej demokracie,“ pripomína hlava štátu.

Argumenty prezidentky

K vrátenému zákonu navrhuje viacero zmien, ktorých schválenie podľa nej zabezpečí rýchlu pomoc rodinám plánovanú od 1. júla tohto roka. „Súčasne sa vytvorí dostatočný časový priestor na to, aby v riadnom legislatívnom procese a po sociálnom dialógu boli k 1. januáru 2023 prijaté trvalé systémové opatrenia pomáhajúce rodinám a ohrozeným skupinám obyvateľov,“ dodáva vo svojom stanovisku prezidentka.

Hlava štátu ešte 7. júna zverejnila argumentačný rámec, ktorým odôvodnila, prečo návrh, ktorý predložil cez ministerstvo financií líder OĽANO Igor Matovič, nemôže ako celok podpísať. Pripájame ich v galérii:

GALÉRIA – Foto: fb/zcaputova


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičov balík už išiel spať do NR SR. Čaputová: Navrhujem viacero zmien

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku