Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Dodal tiež, že jedným z riešení aktuálnej situácie v bezpečnostných zložkách bude návrh na rekodifikáciu Trestného poriadku. Rozhovory vyšetrovateľov o koncipovaní uznesení považuje Kyselica za normálne. Poslanec za Smer-SD Richard Takáč nesúhlasí a hovorí o dôkazoch o fungovaní systému tzv. udavačov a o kriminalizácii opozície.
Situácia v bezpečnostných zložkách
„Vývin nikdy nebude taký ideálny, ako si predstavujete vo svojich snoch, keď nastupujete k moci,“ povedal Kyselica na margo situácie v bezpečnostných zložkách s tým, že to predpokladal. „Keď sa začne robiť, takáto situácia nastane,“ dodal. Pripomenul, že OĽANO po voľbách rešpektovalo zákony, ktoré mohli byť aj narýchlo prijaté ešte pred voľbami, napríklad v súvislosti s menovaním funkcionárov v Policajnom zbore. „OĽANO to rešpektovalo a nerobili sa čistky na vrcholových pozíciách, ktoré každý očakával, že sa po nástupe urobia. A ako vidíme, nastal čas,“ povedal. „Keď máte presadzovať politickú moc, je prirodzené, že keď ste zodpovední za nejaký rezort, máte mať právo si najbližších ľudí do jednotlivých štruktúr menovať,“ vyhlásil s tým, že policajného prezidenta by si mal vyberať minister vnútra. Šéf rezortu Roman Mikulec má Kyselicovu podporu.
Takáč vidí rozpad právneho štátu v tom, že po parlamentných voľbách prišla kriminalizácia opozície. „Keď hocikto číta uznesenia vychádzajúce na povrch, sú bezprecedentné v demokratickom štáte,“ povedal s tým, že ide o podložené dôkazy.
Podľa Kyselicu je normálne, že sa vyšetrovatelia radia, ako koncipovať uznesenia o začatí trestného stíhania. Majú k dispozícii zmes informácií, preto sa radia, čo z nich vyplýva. Koordinácia tu podľa neho musí byť. Kyselica si myslí, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v súvislosti s údajným sledovaním svojej osoby Slovenskou informačnou službou hovorí na základe overených skutočností. Takáč reagoval, že SIS asi sleduje tých, ktorí porušujú zákon a robia trestnú činnosť, a preto predpokladá, že Lipšic robí trestnú činnosť. Pripomenul, že Lipšic môže byť za kriminalizáciou opozície.
Čurilovská mafia podľa Kollára
Predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár by sa mal ospravedlniť za svoje slová o tzv. čurillovskej mafii, uviedol Kyselica. Sme rodina kritizuje priklonenie sa koaličných partnerov „na jednu stranu“. „Vrcholoví predstavitelia majú možno úplne iné informácie a na základe toho možno predstavitelia OĽANO vydali jednoznačné stanovisko, že sa priklonili na stranu vyšetrovateľov Čurillu,“ reagoval Kyselica. Nemyslí si, že postoj Sme rodina ohrozí boj koalície proti korupcii.
Z pracovnej skupiny vyjde podľa Kyselicu jednoznačne návrh, že treba rekodifikovať Trestný poriadok. „To je alfa a omega, na tom zákone sa už robí,“ skonštatoval s tým, že treba inovovať zastaraný trestný proces.
Prečítajte si:
Takáč si myslí, že ak nejaké výstupy nevyhovujú koalícii, ide robiť zmeny. Pripomenul, že ak sa im nepáči konanie generálneho prokurátora, chcú ho oslabiť a, naopak, posilniť špeciálneho prokurátora.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kyselica: Nastal čas na výraznejšie zmeny. Ak ste zodpovední za nejaký rezort, máte mať právo ľudí menovať