eReport.sk
Pápež František
Pápež František. Foto: tasr/ap

Kyjevský metropolita pozýva pápeža: Ak príde na Ukrajinu, vojna sa skončí!

Najvyšší predstaviteľ ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, vyšší arcibiskup kyjevsko-haličský, metropolita Sviatoslav Ševčuk pozval v utorok pápeža Františka na návštevu Ukrajiny. Podľa neho by návšteva hlavy katolíckej cirkvi mohla pomôcť k mierovému riešeniu napätia s Ruskom. TASR túto informáciu získala z agentúry Reuters.

Podľa kyjevského metropolitu nie je potrebné čakať, kým nastanú pre návštevu ideálne podmienky. „Viackrát sme vyslovili želanie, aby Svätý Otec navštívil Ukrajinu. Pozvali sme ho a toto pozvanie sme mnohokrát zopakovali,“ uviedol ukrajinský vyšší arcibiskup a dodal, že pápežova návšteva by bola „veľmi silným gestom pre celé ľudstvo“.

Na Ukrajine vládne konsenzus, pripomenul Ševčuk

Ukrajina je prevažne pravoslávna, ku gréckokatolíckej cirkvi, ktorá je v jednote s Rímom, sa hlási približne desať percent obyvateľov. „Na Ukrajine vládne konsenzus – a to nielen medzi katolíkmi, ale aj pravoslávnymi a dokonca aj neveriacimi –, že pápež František je dnes najväčšou morálnou autoritou na svete,“ zdôraznil Ševčuk v taliančine. „Ľudia hovoria, že ak pápež príde na Ukrajinu, vojna sa skončí,“ dodal metropolita.

Pápeža musia pozvať štátni aj náboženskí predstavitelia

Rusko v blízkosti hraníc s Ukrajinou počas uplynulých mesiacov zhromaždilo desiatky tisíc vojakov, pričom krajiny Severoatlantickej aliancie vyjadrujú obavy, že sa chystá zaútočiť na svojho suseda. Moskva však tieto tvrdenia kategoricky odmieta a požaduje od NATO bezpečnostné záruky, že sa Aliancia nebude rozširovať na východ, predovšetkým o Ukrajinu a Gruzínsko.

Pápež František zorganizoval 26. januára medzinárodný deň modlitieb za mier na Ukrajine. Reuters upozorňuje, že pápeža by na Ukrajinu museli pozvať štátni aj náboženskí predstavitelia. Na Ukrajine je autokefálna pravoslávna cirkev, ktorej nezávislosť pred troma rokmi potvrdil carihradský patriarcha Bartolomej, a tiež pravoslávna cirkev spadajúca pod moskovský patriarchát. Rusko a tamojšia pravoslávna cirkev, ktorá má blízke vzťahy s Kremľom, by však takúto návštevu zrejme prijali s nevôľou.

Pracujú na stretnutí pápeža s patriarchom Kirillom

Pápežovi by to navyše mohlo skomplikovať situáciu v snahe zlepšiť vzťahy s ruskou pravoslávnou cirkvou. Vatikán a moskovský patriarchát v súčasnosti pracujú na druhom stretnutí medzi Františkom a patriarchom Kirillom. Po prvý raz sa stretli na Kube v roku 2016. Išlo o vôbec prvé stretnutie rímskeho pápeža s moskovským patriarchom v histórii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Súdne konanie proti pápežovi pozastavili.
  2. Ivan Korčok vo Washingotne počas podpisovania dohody medzi SR a USA.
  3. Pápež František
  4. Pápež prijal našich biskupov!
  5. ukrajinský vojak čaká v zákope
  6. Pápež František počas audiencie vo Vatikáne a vpravo muž, ktorú ju narušil.
  7. Na archívnej snímke americkí vojaci stoja po prílete na americkú vojenskú základňu v nemeckom Wiesbadene.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjevský metropolita pozýva pápeža: Ak príde na Ukrajinu, vojna sa skončí!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti