eReport.sk
Pápež František
Pápež František. Foto: tasr/ap

Pápež František naliehavo prosí: Nastolme mier na Ukrajine. Nech už nikdy viac nie je vojna

Pápež František vyzval v stredu na mier na Ukrajine a počas pravidelnej týždennej audiencie vo Vatikáne celkovo naliehavo prosil, aby sa Európa vyhla vojne. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Prosím, nech už nikdy viac nie je vojna,“ povedal pápež. „Predtým sme hovorili o holokauste – len pomyslite na to, ako bolo vyhladených vyše 5,5 milióna ľudí,“ dodal 85-ročný František „Počas poslednej vojny ľudia trpeli hladom a toľkou krutosťou. Zaslúžia si mier,“ povedal pápež. Vyzval veriacich, aby sa „modlili za mier na Ukrajine, často“.

Pápež má obavy

Pápež aj v nedeľu vyjadril obavy z „narastajúceho napätia, lebo môže zasadiť nový úder mieru na Ukrajine“, a spochybnil aj „bezpečie na európskom kontinente, ktorý bude znášať širšie dôsledky“. František označil stredu za deň modlitieb za mier. Napätie medzi Moskvou a Washingtonom je na hrane noža v súvislosti s Ukrajinou, ktorá je v súčasnosti podľa odhadov obkľúčená 100.000 ruských vojakov.

Putin inváziu na Ukrajinu odmieta

Ruský prezident Vladimir Putin odmieta obvinenie, že plánuje nejakú inváziu na Ukrajinu. Taliansky minister obrany Lorenzo Guerini takisto v stredu vyhlásil, že jeho krajina dodrží svoje záväzky v NATO, ale vyzval na rozhovory s Moskvou, ktoré by napätie rozptýlili.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež František naliehavo prosí: Nastolme mier na Ukrajine. Nech už nikdy viac nie je vojna

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti