eReport.sk
Ivan Korčok vo Washingotne počas podpisovania dohody medzi SR a USA.
Ivan Korčok vo Washingotne počas podpisovania dohody medzi SR a USA. Foto: tasr/ap

Korčok z Kyjeva reagoval na rokovanie NR SR: Rúbe sa hlava nehlava, hanbím sa! Ospravedlníme sa

Spoločná návšteva ministrov zahraničných vecí Slovenska, Česka a Rakúska v pondelok a utorok na Ukrajine je „znakom trojitej solidarity“. Vyhlásil to v Kyjeve minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). TASR jeho vyjadrenie prevzala z agentúry Ukrinform. Korčok zároveň prostredníctvo sociálnej siete reagoval z hlavného mesta Ukrajiny aj na rokovanie NR SR o obrannej dohode medzi SR a USA. Hovorí o besnení opozície a extrémistov.

Korčok zdôraznil, že Ukrajina má slobodnú voľbu, pokiaľ ide o cestu, ktorou sa chce rozvíjať. Vyzdvihol, že v tomto smere urobila veľký pokrok. „Ukrajina nikoho neohrozuje. Nerozumieme a nezdieľame argument, že ukrajinská túžba po členstve v NATO je hrozbou pre Rusko,“ povedal Korčok. Zdôraznil nutnosť rešpektovať hlavné princípy, na ktorých bola postavená Európa po roku 1989.

Česko, Slovensko a Rakúsko sú pevne na strane Ukrajiny

Pokiaľ ide o pomoc Ukrajine zo strany Slovenska, diplomat spomenul najmä slovenské projekty v lokalite Stanycia Luhanska i to, že slovenská strana poskytuje „dvojitú kapacitu“ na prečerpávanie plynu cez svoje územie na Ukrajinu.

Český minister Jan Lipavský uviedol, že krajiny tzv. Slavkovského formátu (S3) – Česko, Slovensko a Rakúsko – stoja pevne na strane Ukrajiny. Ako pripomenula agentúra Ukrinform, ministri v rámci svojej návštevy zavítali v pondelok aj na východ Ukrajiny, kde na ruskej strane spoločnej hranice už niekoľko týždňov badať zvyšujúcu sa koncentráciu ruských jednotiek.

Schallenberg: Rakúska sa to bytostne týka

Šéf českej diplomacie zopakoval, že ruské požiadavky, aby sa NATO zaviazalo neprijať Ukrajinu za svoj členský štát, sú neakceptovateľné. Kyjev si podľa Lipavského musí vybrať sám, či sa priblíži Severoatlantickej aliancii a Európskej únii. Dodal, že Česko v týchto snahách Ukrajinu podporuje.

Rakúsky minister Alexander Schallenberg upozornil, že situácia na Ukrajine sa Rakúska bytostne týka, keďže z Viedne je to na Ukrajinu bližšie než do najzápadnejšej rakúskej spolkovej krajiny Vorarlbersko.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba po rokovaní s trojicou svojich kolegov zdôraznil, že Ukrajina potrebuje od Európskej únie „jednotu, rozhodnosť a ambicióznosť“, pokiaľ ide o jej možné členstvo v európskom bloku.

Korčok hovorí o besnení opozície a extrémistov

Korčok sa na sociálnej sieti vyjadril aj k stredajšiemu dianiu v parlamente, kde prebieha mimoriadna schôdza o obrannej dohode medzi SR a USA. „Niekoľko týždňov trvajúca hystéria a strašenie ľudí kvôli obrannej zmluve s USA, sa premenila na besnenie opozície a extrémistov v parlamente. Už je veru ťažko medzi nimi rozoznať rozdiel. Rúbe sa hlava nehlava a nedotknuteľné už nie sú ani symboly nášho suseda, ktorý sa nachádza v ťažkej situácii. Je mi to ľúto a hanbím sa za to o to viac, že k tomu došlo práve počas mojich rokovaní v Kyjeve,“ napísal šéf slovenskej diplomacie s tým, že sa „diplomatickou cestou sa ospravedlníme.“

Ako som povedal dnes ráno, pri tejto dohode už zďaleka nejde len o ňu ale o to, či chceme, aby extrémisti za asistencie opozície otočili zahraničnopolitické smerovanie Slovenska.

Ivan Korčok, šéf slovenskej diplomacie.

„Po návrate z Kyjeva prídem do parlamentu a chcem sa za vládu pridať k Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO a absolvovať rozpravu, ktorá ale nemá zo strany opozície nič spoločné s normálnou a kultivovanou argumentáciou. Ako som povedal dnes ráno, pri tejto dohode už zďaleka nejde len o ňu ale o to, či chceme, aby extrémisti za asistencie opozície otočili zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. Presne toto sa odohráva pred našimi očami v parlamente. O to dôležitejšie je zachovať pokoj a na toto nechutné divadlo na úkor bezpečnosti a obrany našej krajiny, odpovedať jasným postojom,“ uzavrel Korčok.

Zdroj: fb/ivan.korcok

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Veronika Remišová na palube lietadla.
  2. Plénum NR SR počas rokovania o obrannej dohode s USA.
  3. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
  4. Pápež František
  5. Peter Osuský (SAS) počas rokovania 57. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 8. februára 2022.
  6. ukrajinský vojak čaká v zákope
  7. Annalena Baerbocková a Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie v Kyjeve 7. februára
  8. Juraj Šeliga (Za ľudí)

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korčok z Kyjeva reagoval na rokovanie NR SR: Rúbe sa hlava nehlava, hanbím sa! Ospravedlníme sa

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti