eReport.sk
Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba Foto: tasr

Kyjev dal Rusku 48 hodín: Chce vysvetlenie aktivít v blízkosti Ukrajiny

Ukrajina žiada od Ruska podrobné vysvetlenie týkajúce sa jeho vojenských aktivít v oblastiach susediacich s územím Ukrajiny a na polostrove Krym, ktorý vláda v Kyjeve považuje za dočasne okupované územia.

Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter to v piatok oznámil ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba s tým, že Ukrajina dáva Rusku „na odpoveď 48 hodín“.

Chcú uplatniť Viedenský dokument

Kuleba podľa správy agentúry UNIAN vysvetlil, že Ukrajina sa rozhodla oficiálne uplatniť „mechanizmus znižovania nebezpečenstva v súlade s oddielom III Viedenského dokumentu“ o opatreniach na budovanie dôvery a bezpečnosti.

Viedenský dokument bol prijatý 30. novembra 2011 na plenárnom zasadnutí Fóra Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre bezpečnostnú spoluprácu vo Viedni. Jeho cieľom je znížiť riziko vojenských konfliktov v zóne OBSE. V súlade s týmto dokumentom si 56 účastníckych štátov OBSE pravidelne vymieňa informácie o svojich ozbrojených silách, vojenskej organizácii, ľudských zdrojoch a hlavných systémoch zbraní a vybavenia. Krajiny tiež zdieľajú informácie o svojom obrannom plánovaní a rozpočtoch.

Rusko musí špecifikovať, kde vykonáva vojenské činnosti

Na základe Viedenského dokumentu teraz Kyjev žiada Ruskú federáciu, aby poskytla podrobné objasnenia týkajúce sa vojenských aktivít v oblastiach susediacich s územím Ukrajiny a na dočasne okupovanom Kryme.

Podľa tohto dokumentu Rusko musí špecifikovať oblasti, kde vykonáva vojenské činnosti, uviesť dátumy ich ukončenia, ako aj názvy, podriadenosť, počet vojenských útvarov, ako aj druhy používaných zbraní a vojenského vybavenia. „Rusko má na odpoveď 48 hodín,“ zdôraznil minister Kuleba. 

Naďalej chcú využívať všetky diplomatické príležitosti

Ak Rusko vyžiadané informácie neposkytne, alebo dodá neúplné informácie, Ukrajina obráti na Ruskú federáciu a ďalších signatárov Viedenského dokumentu a požiada o zvolanie mimoriadnej schôdzky, na ktorom Rusko bude musieť poskytnúť vysvetlenie.

Kuleba v mene Ukrajiny prízvukoval, že bude „naďalej využívať všetky diplomatické príležitosti na zaistenie bezpečnosti Ukrajiny“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden,
  2. Pápež František
  3. Lotyšsko vlajka
  4. Vlajka bieloruskej opozície.
  5. ukrajinský vojak čaká v zákope
  6. Annalena Baerbocková a Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie v Kyjeve 7. februára
  7. Izraelskí osadníci naprávajú veľkú Dávidovu hviezdu v ilegálne postavenej izraelskej osade Eviatar, ktorú vidno z palestínskej dediny Beita na hranici s Izraelom

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjev dal Rusku 48 hodín: Chce vysvetlenie aktivít v blízkosti Ukrajiny

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti