eReport.sk
Na archívnej snímke americkí vojaci stoja po prílete na americkú vojenskú základňu v nemeckom Wiesbadene.
Na ilustračnej snímke americkí. Foto: tasr/ap

Žurnalisti v šoku, čo na to Pentagon? Armáda USA nechce pustiť novinárov k vojakom posielaným do Európy!

Novinári, ktorí pokrývajú dianie na americkom ministerstve obrany a v americkej armáde, vyjadrili v stredu protest proti odmietnutiu prístupu k približne 3000 americkým vojakom rozmiestňovaným v Európe v reakcii na rastúce napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Novinárske združenie uviedlo, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v podstate zakázala novinárom prístup k nasadzovaným radovým vojakom v Európe.

Novinári z „The Pentagon Press Association“ tvrdia, že im bola odopretá možnosť porozprávať sa s vojakmi, ktorí sú posielaní do Poľska, Rumunska a Nemecka. Podľa nich sú takéto plošné obmedzenia v čase mieru zriedkavé a neobvyklé aj v aktívnych vojnových zónach.

V rozpore so základným princípom slobody tlače

The Pentagon Press Association zastupuje takmer 100 novinárov. Toto novinárske združenie uviedlo, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v podstate zakázala novinárom prístup k nasadzovaným radovým vojakom v Európe. Združenie sa obrátilo na Bidenovu administratívu v stredajšom liste adresovanom ministrovi obrany Lloydovi Austinovi a poradcovi pre národnú bezpečnosť Jakeovi Sullivanovi.

Tlačový tajomník Pentagónu John Kirby odkázal, že rozhodnutie o týchto obmedzeniach sú súčasťou širšej stratégie vlády USA na zvládnutie ukrajinskej krízy na „geopolitickej scéne“ – pri hľadaní diplomatického riešenia.

List popisuje odmietnutie prístupu médií ako „v rozpore so základným princípom slobody tlače“ a žiada Bidenovu administratívu, aby obrátila kurz. „Ubližuje to americkej verejnosti, v mene ktorej sú tieto jednotky nasadzované v zahraničí, a je to v rozpore so sľubmi prezidenta Bidena o transparentnosti,“ uvádza sa v liste.

Pentagón: Je to stratégia vo vzťahu k ukrajinskej kríze

„Verejnosť v demokratickej spoločnosti si zaslúži nezávislé mediálne pokrytie jej synov a dcér v uniformách, a to sa dnes nedá poskytnúť bez priameho informovania o aktivitách jednotiek v Európe,“ uviedlo združenie.

Na snímke aAmerickí armádni dôstojníci po prílete na letisku Rzeszów–Jasionka v juhovýchodnom Poľsku, kde sídli posádka administratívy americkej armády v sobotu 5. februára 2022.

Na snímke americkí armádni dôstojníci po prílete na letisku Rzeszów–Jasionka v juhovýchodnom Poľsku, kde sídli posádka administratívy americkej armády v sobotu 5. februára 2022. – Foto: tasr/ap

Tlačový tajomník Pentagónu John Kirby odkázal, že rozhodnutie o týchto obmedzeniach sú súčasťou širšej stratégie vlády USA na zvládnutie ukrajinskej krízy na „geopolitickej scéne“ – pri hľadaní diplomatického riešenia.

„Akékoľvek rozhodnutie poskytnúť médiám prístup k našim vojakom, či už je to v operačnom prostredí, alebo výcvikovom prostredí, je rozhodnutie, ktoré berieme vážne. Teraz jednoducho nie sme v bode, aby sme mohli poskytnúť takýto prístup,“ uzavrel Kirby.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden.
  2. Pápež František
  3. ukrajinský vojak čaká v zákope
  4. Annalena Baerbocková a Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie v Kyjeve 7. februára
  5. Hovorca ministerstva obrany USA John Kirby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žurnalisti v šoku, čo na to Pentagon? Armáda USA nechce pustiť novinárov k vojakom posielaným do Európy!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti