eReport.sk
Na Ukrajine prebiehajú boje
Na Ukrajine prebiehajú boje. Foto: tasr/AP

Kritika Amnesty na adresu Ukrajiny: Sami ohrozujú nevinných obyvateľov


Ukrajinská armáda porušuje medzinárodné právo a ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Vo štvrtok na to upozornila ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).

Generálna tajomníčka AI Agnes Callamardová konštatovala, že brániť svoju krajinu nezbavuje ukrajinskú armádu povinnosti dodržiavať medzinárodné humanitárne právo. Zdôraznila, že jej taktiku neospravedlňujú ani nevyberané útoky ruských síl.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
  2. Jeremy Corbyn
  3. Ukrajinský vojak počúva delostreleckú paľbu v zákopoch na frontovej línii. Ukrajinský vojak počúva delostreleckú paľbu v zákopoch na frontovej línii.
  4. Desať tisíce padlých
  5. Ilustračné foto
  6. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  7. Volodymyr Zelenskyj
  8. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba

Základne v školách a nemocniciach

Obytné štvrte, kde si ukrajinskí vojaci urobili základne, sú podľa správy AI vzdialené niekoľko kilometrov od frontových línií, pričom existovali aj alternatívne riešenia, ktoré by neohrozovali civilistov. Vojaci navyše nevyzvali obyvateľov na evakuáciu napriek tomu, že začali útočiť na ruské sily, ktoré paľbu opätovali.

Odborníci z AI boli svedkami toho, že ukrajinskí vojaci si „de facto“ základne vytvorili aj v piatich nemocniciach a 22 školách, ktoré boli síce zatvorené, no nachádzali sa v obývaných oblastiach. AI zverejnila aj zoznam lokalít, v ktorých ukrajinské armáda vystavila civilné obyvateľstvo nebezpečenstvu. Ide o 19 miest a obcí v Charkovskej a Mykolajivskej oblasti a v Donbase. Amnesty International tiež uviedla, že ukrajinské ministerstvo obrany zatiaľ na jej zistenia nereagovalo.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kritika Amnesty na adresu Ukrajiny: Sami ohrozujú nevinných obyvateľov

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: