eReport.sk
Dmytro Kuleba.
Dmytro Kuleba. Zdroj: twitter.com

Zvrátenosť a falošná rovnosť? Kyjev zaútočil na ľudskoprávnych aktivistov z Amnesty International!

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kritizoval vo štvrtok ako „nespravodlivú“ správu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI). Kyjev podľa nej ohrozuje civilistov umiestňovaním vojakov bojujúcich proti ruskej invázii v obytných oblastiach. Informovala o tom agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke ponuka na odvoz do Prahy z hraničného priechodu Vyšné Nemecké pre utečencov z Ukrajiny na jednom z áut zaparkovanom neďaleko štátnej hranice.
  2. ukrajina delegácia
  3. Lotyšsko vlajka
  4. Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode

„Toto správanie Amnesty International nie je o nájdení a oznamovaní pravdy svetu, ale o vytváraní falošnej rovnosti – medzi páchateľom a obeťou, medzi krajinou, ktorá ničí stovky a tisíce civilistov, miest a území, a krajinou, ktorá sa zúfalo bráni,“ uviedol Kuleba vo videu na sociálnej sieti.

AI vo štvrtkovej správe uviedla, že ukrajinská armáda porušuje medzinárodné humanitárne právo a ohrozuje civilistov tým, že si vytvára základne a manipuluje so zbraňami v obývaných oblastiach. Podľa generálnej tajomníčky AI Agnes Callamardovej túto taktiku neospravedlňujú ani nevyberané útoky ruských síl.

Obytné štvrte, kde si ukrajinskí vojaci urobili základne, sú podľa AI niekoľko kilometrov od frontových línií, pričom existovali aj alternatívne riešenia bez ohrozenia civilistov. Vojaci navyše nevyzvali obyvateľov na evakuáciu napriek tomu, že začali útočiť na ruské sily, ktoré paľbu opätovali.

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov označil správu AI za „zvrátenosť“ s tým, že spochybňuje právo Ukrajincov brániť svoju krajinu, píše AFP.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zdôraznil, že ukrajinské ozbrojené sily podnikajú všetky opatrenia na presun civilistov do bezpečnejších oblastí. Organizáciu Amnesty International obvinil, že sa podieľa na šírení dezinformácií Kremľa.

Draxler: Takéto veci na Slovensku nemôžete povedať

Správu aktivistov medzičasom komentoval aj bývalý minister školstva Juraj Draxler, ktorí kroky Ukrajiny kritizuje dlhodobo. „Amnesty International kritizuje ukrajinskú taktiku ľudských štítov.“ upozornil vo svojom statuse slovenský politika, podľa ktoréhop trvalo veľmi dlho, aby niekto z kompetentných konečne upozornil na to, že správanie Ukrajiny počas vojny nie je práve najakceptovateľnejšie.

„Trvalo to veľmi dlho, ale aj táto známa organizácia (Amnesty International-pozn. red.) potvrdila, čo je viac-menej známe už dávno.Ukrajinské ozbrojené sily sa prikrývajú v operáciách civilistami.Rusi to na videách ukazovali už od začiatku konfliktu. Ukrajinci rozmiestňujú raketomety medzi paneláky, v ktorých sa ešte svieti, parkujú ich do garáže obchodného domu a podobne.Podobne ste na nezávislom videu mohli vidieť, ako nie ruskí, ale ukrajinskí vojaci bránia civilom opustiť Mariupoľ.Niežeby sa Rusi na Ukrajine správali v rukavičkách. Ale ono sa zjavne obe strany správajú podobne. Ak strieľa snajper z paneláku na Rusov, strelí tam ruský tank. Ak na Ukrajincov, strelí tam ukrajinský,“ napísal dnes na sociálnej sieti Draxler.

Pripomenul, že „takéto veci na Slovensku v niektorých kruhoch nemôžete povedať. Začne obrovské jačanie.“

„Nie je to konflikt anjelov a démonov“

„Proste sa rozhodlo, že toto bude podávané ako konflikt anjelov s démonmi a tak sa aj deje. Napriek tomu, že na Ukrajine dochádza k pomerne rozsiahlemu porušovaniu ľudských práv, len tak miznú ľudia. A že je tam teraz de facto diktatúra. Západ zázračne prestal podporovať ´občiansku spoločnosť´. Pritom Ukrajinci majú dosť aj nezávislých, reálnych občianskych aktivistov. Dnes sa tam ale zvonku lejú peniaze do militantných kruhov, čo z Ukrajiny zrejme spraví ešte problémovejšiu krajinu, než akou bola pred konfliktom. Nie je to konflikt anjelov a démonov. Ukrajina je zlým svedomím Západu, a postupom času ešte len bude,“ uzavrel bývalý minister za stranu Smer-SD.

Zdroj: fb/draxlerjuraj


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zvrátenosť a falošná rovnosť? Kyjev zaútočil na ľudskoprávnych aktivistov z Amnesty International!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti