tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder Foto: tasr

Dohoda o vývoze obilia, by mohla otvoriť cestu k prímeriu. Myslí si Schröder

Dohoda o obnovení vývozu ukrajinského obilia by mohla otvoriť cestu k následnému dosiahnutiu prímeria. Povedal to Gerhard Schröder, bývalý nemecký kancelár a priateľ ruského prezidenta Vladimira Putina, informujú v utorok denník The Guardian a agentúra Reuters.

„Dobrou správou je, že Kremeľ chce vyrokované riešenie,“  povedal Schröder pre týždenník Stern a televízne stanice RTL a ntv, pričom podotkol, že sa minulý týždeň v Moskve stretol s Putinom. „Prvým úspechom je dohoda o obilninách, ktorú možno pomaly rozšíriť na prímerie,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
  2. Lotyšsko vlajka
  3. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.
  4. Na snímke nákladná loď Razoni vstupuje do prielivu Bospor v Istanbule 2. augusta 2022.
  5. Ukrajinský vojak počúva delostreleckú paľbu v zákopoch na frontovej línii. Ukrajinský vojak počúva delostreleckú paľbu v zákopoch na frontovej línii.
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  7. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  8. Zbigniew Rau.


Ukrajina a Rusko 22. júla separátne podpísali s Tureckom a OSN prelomovú dohodu, ktorá umožňuje vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Prvá loď s nákladom ukrajinského obilia zakotvila v utorok neskoro večer pri tureckom pobreží a v stredu ju čaká kontrola v koordinačnom centre v Istanbule.  

Schröder ďalej povedal, že riešenia kľúčových problematických otázok, ako napríklad Krymu, ešte nejaký čas potrvajú. „Možno nie viac než 99 rokov, ako v prípade Hongkongu, ale do ďalšej generácie,“ uviedol. Nemecký exkancelár tiež dodal, že alternatívou členstva v NATO by pre Ukrajinu mohla byť tzv. ozbrojená neutralita, akú má napríklad Rakúsko.

Za ešte komplikovanejšiu označil budúcnosť regiónu Donbas na východe Ukrajiny, kde momentálne prebiehajú intenzívne boje. „Bude sa musieť nájsť nejaké riešenie založené na švajčiarskom kantonálnom modeli,“ povedal Schröder s tým, že sa uvidí, či sa Putin po dosiahnutí prímeria vráti ku „kontaktnej línii“ spred vojny.

Schröder bol nemeckým kancelárom v rokoch 1998 – 2005. Vojnu na Ukrajine síce kritizoval, no odmietol odsúdiť priamo Putina, ktorého dosiaľ nazýva svojim blízkym priateľom. Rozpočtový výbor nemeckého parlamentu v máji rozhodol, že Schrödera – pre blízke väzby na Putina a na ruské energetické spoločnosti – zbaví niekoľkých oficiálnych výhod, ktoré užíval ako bývalý spolkový kancelár, vrátane kancelárie v Bundestagu.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dohoda o vývoze obilia, by mohla otvoriť cestu k prímeriu. Myslí si Schröder

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku