eReport.sk
Koniec politiky v športe?
Na ilustračnej fotografii olympijské kruhy. Foto: tasr/ap

Koniec politiky v športe? MOV odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov!

Koniec politiky v športe? Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov. Návrat do medzinárodných súťaží ako jednotlivcov pod neutrálnou vlajkou a bez prepojenia na armádu.

Koniec politiky v športe?

Prezident MOV Thomas Bach v utorok po zasadnutí exekutívy oznámil, že výbor odporučil medzinárodným športovým federáciám a organizátorom svetových športových podujatí, že „športovci s ruským alebo bieloruským pasom musia súťažiť len ako individuálni a neutrálni športovci“.

MOV odporučil návrat Rusov i Bielorusov

Na medzinárodné podujatia by sa podľa odporúčaní MOV nemali dostať športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí otvorenie podporovali vojnu na Ukrajine, alebo majú zmluvy s armádou či národnými bezpečnostnými agentúrami. Tí podľa Bacha nemôžu súťažiť ako neutrálni športovci. Na medzinárodných podujatiach sa naďalej nemôžu zúčastňovať družstvá z oboch krajín a ich športovci by nemali štartovať ani v tímových súťažiach, mixoch či napríklad viacboji v gymnastike, uvádza sa v usmernení MOV, ktoré sprostredkovala agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nie je korupcia ako korupcia?
  2. Pomsta z Ruska?
  3. Mrazivý odkaz od ruských hekerov

Odporúčania MOV pre medzinárodné športové federácie sa však netýkajú olympijských hier v Paríži, ktoré sa začnú už o šestnásť mesiacov. Bach totiž v utorok uviedol, že o účasti ruských a bieloruských športovcov na OH2024 sa rozhodne „v primeranom čase“.

Rozhodnutie

„Chceme a monitorujeme implementáciu týchto odporúčaní tak dlhho. Aby sme mohli prijať informované rozhodnutie,“. Bach ďalej uvádza, že výbor nepovažoval za vhodné určiť si časový termín na rozhodnutie: „Nikto netuší, čo sa zajtra alebo o deväť mesiacov. MOV prijme toto rozhodnutie vo vhodnom čase, podľa vlastného uváženia a bez toho, aby bol viazaný výsledkami predchádzajúcich olympijských kvalifikácií.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koniec politiky v športe? MOV odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti