eReport.sk
Konečne niekto?
Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky strany Smer-SD. Reprofoto: fb/ robertficosk

VIDEO Konečne niekto? Fico chce vyriešiť problémové bývanie na Slovensku: Prelomové riešenie Smeru!

Konečne niekto? Predseda stany Smer-SD Robert Fico uviedol, že ho už nebaví pozerať sa na Čaputovej nečinnú vládu. „Vďaka“ odídenej vláde, ktorá tu škodila viac ako tri roky sa nám zjavujú informácie, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, prepadnú nám miliardy z fondov EÚ, vláda sa nemieni zaoberať zdražovaním, lebo vraj nevie pomôcť plošne.

Konečne niekto?

My sme pozorne sledovali aj vývoj okolo takzvaného nájomného bývania, kde bolo nasľubovaných 20 tisíc nájomných bytov. Áno, bolo postavených 20 tisíc billboardov. Nie je nič, ani nezakopli do zeme, niežeby ešte urobili iné rozhodnutia, ktoré sa týkajú nájomného bývania. A do tohto všetkého prichádzajú informácie, na ktoré sa pozerá Čaputovej vláda stoicky, vôbec na to nereaguje, čo sa deje na hypotekárnom trhu,“ povedal na úvod predseda strany.

Fico chce vyriešiť problémové bývanie

Robert Fico v tejto súvislosti uviedol, že sa obáva, že kroky Európskej centrálnej banky nasvedčujú tomu, že pri hypotekárnych úveroch treba rátať s až 6 % úrokmi. A vláda sa tvári, že to má vyriešiť trh. Výsledkom týchto stúpajúcich sadzieb je, že prudko klesá záujem o tento typ zabezpečenia si bývania. Nastáva zložitá situácia pre mnohé slovenské domácnosti v momente, kedy budú o chvíľu končiť fixácie úrokových sadzieb a všetci, ktorí mali pred piatimi rokmi fixovanú úrokovú sadzbu, zrazu skočia do reálneho trhového prostredia a budú naraz platiť z 2% úrokov až 5 alebo 6%. U niekoho to v realite môže znamenať, že vyskočí hypotekárna sadzba až na dvojnásobok.

Zdroj: yt/smersd

Dostupnejšie hypotéky či spoluúčasť štátu?

A druhá kategória sú ľudia, ktorí už hypotéku majú. Očakáva sa v najbližší h dvoch rokoch tzv. refixácia u cca 340 tisíc hypotekárnych úverov. Teda tí, čo si pred 5 rokmi fixovali roky, automaticky skočia na trhovú úroveň a budú platiť už dnes reálne úroky, kde sa môže stať, že sa bavíme o 6%.

Toto ponúka Smer

SMER – SSD v minulosti – za podstatne lepších čias – ako sú 5% sadzby pri hypotékach, prišiel s myšlienkou tzv. štátnej bonifikácie úrokových sadzieb pri hypotékach. „Toto bolo zavedené už počas našej prvej vlády a celý princíp spočíval v tom, že ak bola úroková sadzba 4 percentá, tak z týchto 4 percent dve percentá zaplatil štát, percento zaplatila banka, teda dohromady tá bonifikácia bola tri percentá zo strany štátu a banky a potom ten zostatok platil samotný človek, ktorý si túto hypotéku zobral,“ vysvetlil Robert Fico.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fico so škandalóznym odhalením
  2. Naďova analýza o Migoch
  3. Čo to Stančík predvádza?

Dodal, že o takúto bonifikáciu mohol žiadať človek do 35 rokov. Išlo o hypotéku maximálne vo výške 50 tisíc eur a príjem žiadateľa nemohol byť vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy. Preto pokiaľ by bol SMER – SSD súčasťou vlády, žiadatelia hypoték by rozdelili do dvoch skupín. Prvá by boli noví žiadatelia. A bol by návrat k tomu, čo bolo odskúša. K štátnej bonifikácii úrokových sadzieb, no hranica úveru by bola zvýšená na 100 tisíc eur. No a 2% by zaplatil štát, 1% banka a zostatok žiadateľ.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Konečne niekto? Fico chce vyriešiť problémové bývanie na Slovensku: Prelomové riešenie Smeru!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php