eReport.sk
Lži a propaganda
Na konferencii GLOBSEC vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ilustračné foto: tasr

Komentátor Daniš: Prehnaný kult osobnosti a uctievanie Čaputovej má prvky bigotnosti a mesianizmu!

Cítia sa liberáli ako v rozprávke? Rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej nekandidovať v najbližších prezidentských voľbách malo odkryť základnú podstatu momentálne progresívnej politiky. Myslí si to komentátor verejného diania Dag Daniš, ktorý tvrdí, že okolo Čaputovej si liberálno-progresívna spoločnosť vytvorila kult osobnosti, ktorý zaváňa bigotnosťou a mesianizmom. Ich súčasná politika je podľa neho postavená na rozprávkových princípoch z bájok, ktoré by očakával skôr v alternatívnych táboroch, napríklad medzi podporovateľmi Štefana Harabina.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Redaktorke RTVS sa vyhrážajú smrťou.
  2. Je rozhodnuté!
  3. Rovnosť pre všetkých

Slncový kôň bojujúci s temnými silami

„Rozhodnutie prezidentky, že z rodinných dôvodov už nebude opakovane kandidovať, odkrylo zvláštny fenomén. S údivom zisťujeme, že progresívny tábor si vypestoval presne to, čo na iných odsudzuje ako prejav zaostalosti.

A to kult osobnosti opradený mytológiou o boji svetla s temnotou. A dobra so zlom. Čistý Orient… Už tu nemáme len kult osobnosti východného strihu. Ale rovno mesianizmus. Spasiteľské očakávania posadené v apokalyptickom rámci,“ uviedol Daniš vo svojom najnovšom komentári pre Štandard.

Pri kritike správ, ktoré sa v liberálnych médiách a na sociálnych sieťach o Čaputovej objavili, vybral niekoľko príkladov. Ktoré podľa neho poukazovali na až príliš prehnané predstavy o prezidentke.

Režisér Nikita Slovák o nej napríklad napísal, že je pre spoločnosť ako „slncový kôň, ktorý roznáša lúče svetla do všetkých kútov našej čoraz temnejšej vlasti“.

Šéfredaktor Denníka N, ktorý by mal v sebe nosiť značnú dávku objektivity, o Čaputovej napísal, že spoločnosť nesmie dovoliť, aby po jej odchode Slovensko „ovládli temné sily“.

Cítia sa liberáli ako v rozprávke?

Používané rozprávkových princípov boja svetla s tmou, dobra so zlom, alebo slušnosťou s mafiou, je pre pravicovú a liberálnu scénu doslova typické.

Je však zvláštne, že skupina občanov, ktorá o sebe rada hovorí ako o múdrejšej a inteligentnejšej časti spoločnosti, sa nechá na takéto princípy nachytať.

„Je to program progresívcov a väčšiny médií zameraný na, eufemicky povedané, spravovanie spoločnosti a verejnej mienky. Už desať rokov tu máme kampane. Ktorých kostrou je mytológia o boji dobra so zlom, slušnosti s mafiou, svetla s temnotou, pravdy s konšpiráciami. A pokroku s luzou,“ myslí si Daniš.

Deformácia západnej spoločnosti?

Vo výsledku podľa neho spoločnosť proti slobode, otvorenosti a voľnej súťaži deformuje zrovna tá jej časť, ktorá by mala byť najväčším zástancom demokratických a ľudsko-právnych hodnôt.

„Deformujú podstatu západnej spoločnosti, ktorá by mala byť slobodná, teda otvorená polemikám, sporom, kritike, voľnej súťaži. Ak sa priestor pre kritické hlasy oseká, jednostranná a nekritická verejná „debata“ naberá ázijské farby,“ uzavrel Daniš.

Zdroj: Štandard Dag Daniš


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Komentátor Daniš: Prehnaný kult osobnosti a uctievanie Čaputovej má prvky bigotnosti a mesianizmu!

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre