eReport.sk
Rovnosť pre všetkých
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Foto: tasr

VIDEO Šimečkovo PS prichádza s programom rovnosti: Spoločnosť musí splatiť dlh z vraždy na Zámockej ulici!

Rovnosť pre všetkých. Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce napomáhať rovnosti príležitostí a efektívnej ochrane ľudských práv i podporovať prevenciu a boj proti rodovo podmienenému násiliu. V svojom programe sa zameriava aj na náboženskú neutralitu štátu a odluku cirkvi od štátu. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedli členovia hnutia.

Rovnosť pre všetkých

Tlačovú konferenciu otvoril Šimečka s tým, že Slovensko má byť krajina, v ktorej musí platiť rovnosť úplne pre všetkých. Nezačal ale rozprávať o zlepšení podmienok rovnosti pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí si v našej spoločnosti „užívajú svoje“ či už od možnosti zamestnania, alebo možnosti bezbariérových vstupov etc. Predmetom konferencie boli páry rovnakého pohlavia, ďalej násilie páchané na ženách a odluka cirkvi od štátu.

Etický kódex

Šéf progresívcov uviedol, že „po vražde na Zámockej ulici sa nič nezmenilo. A my všetci musíme tento dlh splatiť.“

Práve preto sa PS bude zasadzovať za rovnosť párov rovnakého pohlavia a znižovanie stereotypného vnímania menšín. Chce tiež presadiť prijatie etického kódexu a minimalizovať tak nenávistné prejavy, ktoré sa na pôde parlamentu šíria do spoločnosti.

„V podpore rozmanitosti by mal byť štát kľúčovým aktérom a vytvárať základy spoločnosti, ktoré zabezpečia rešpekt a prijatie pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich identitu,“ uviedla podpredsedníčka a kancelárka hnutia Lucia Plaváková.

Násilie

V súvislosti s odstránením rodovo podmieneného násilia hnutie opätovne predloží do parlamentu návrh na ratifikáciu Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách. Chce tiež zaručiť systémové financovanie zariadení núdzového bývania.

Odluka

Cieľom programu je aj dôsledné uplatňovanie ústavného princípu nábožensky neutrálneho štátu vo všetkých oblastiach.

„Zavedieme preto moderný spôsob financovania cirkví cez špeciálny daňový režim, vďaka ktorému bude financovanie zabezpečované jej členmi, členkami, sympatizantmi a sympatizantkami, nezávisle od štátu,“ dodala členka predsedníctva Zora Jaurová.

Zdroj: tasr, europa eu lex


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šimečkovo PS prichádza s programom rovnosti: Spoločnosť musí splatiť dlh z vraždy na Zámockej ulici!

Odoberať
Upozorniť na
22 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie