eReport.sk
Mikuláš Dzurinda a Eduard Heger, foto:tasr

KOMENTÁR Nepoučiteľní Slováci. Príde spása od gorilích mláďat?

Jablko, Gorila, Mikuláš. Na prvý pohľad by sa zdalo, že ide rozprávkové predmety či postavy, avšak ide o prvky, ktoré sú na politickej scéne v súčasnosti veľmi aktuálne. O bizarnosti celého diania sa nedá teda ani pochybovať. Prinášame vám komentár nášho politického redaktora Lukáša Krupu k aktuálnemu dianiu na slovenskej politickej scéne.

Referendum

Pred pár desiatkami hodín sa definitívne skončilo dlho očakávané referendum. Nástroj priamej demokracie, kedy občania vyjadria svoj názor na závažné otázky a témy, pri ktorých sa môže meniť postoj a smerovanie krajiny. Túto možnosť vyjadriť sa, však využilo iba 27,25% oprávnených voličov. Prečo tomu tak je? Rozhodli zrejme kroky „mocných“!

Ústavní činitelia tento deň veselo odignorovali. Prezidentka Čaputová a dočasne poverený premiér Heger sa na referende ani nezúčastnili. Paradoxom však je, že práve Eduard Heger je členom hnutia, ktorého líder za svojich „opozičných čias“ hovoril o demokracii a o referende, ako o nástroji, ktorý má každý jeden občan právo bezpodmienečne využiť. Vtedy zrejme bola rétorika preto iná ako dnes, pretože ich hlavnými súpermi bola údajná mafia na čele s Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim.

Odmietajú demokrati demokraciu?

Čaputová, Heger či Matovič patria medzi politikov, ktorí slovo demokracia a sloboda používajú na dennej báze. K referendu sa však postavili po svojom. Referendum nielen odignorovali, ale nenápadným spôsobom v podstate spochybnili a pošliapali. Deklarovali a hovorili o akejsi predvolebnej kampani jednej strany (Smeru). Z historického hľadiska je však nepísaným pravidlom, že práve opozičné strany sú hlavnými organizátormi tohto spôsobu „verejnej ankety”.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tlačovka Smeru po zverejnení výsledku referenda. Robert Fico stojí za rečníckym pultom.
  2. väznený referendum
  3. Kto je tu fašista? Kollár saskárov nešetril

O referende a priamej demokracii básnila aj Zuzana Čaputová, keď bola ešte členkou vtedy neznámeho Progresívneho Slovenska. V roli prezidentky sa však zachovala inak, ako pred rokmi deklarovala. Poprela tak všetky slová, ktorými opisovala, ako a prečo je demokracia a sloboda vyjadrenia názoru občanov dôležitá.

Spása od „gorilích mláďat“

Sú Slováci nepoučiteľní? To je otázka, na ktorú niekoľko rokov hľadáme odpoveď, avšak doposiaľ márne. To naozaj je Fico pre nás takým veľkým nebezpečenstvom, že sa v spoločnosti legitimizujú politici, ktorí stoja za najväčšou korupčnou kauzou v histórii našej krajiny? Návrat Mikuláša Dzurindu je na spadnutie. Čoraz častejšie sa hovorí o jeho novom politickom projekte, či spájaní síl s už existujúcimi subjektami, ako je Nicholsonovej strana s bizarným názvom, či Mackovo ODS. Toto má byť teda tá nádej pre Slovensko, v podobe politikov, ktorí mu svojim pôsobením tak veľmi uškodili? Príde „Spasiteľ Mikuláš“ a zachráni našu krajinu pred chápadlami gangstrov a mafie?

Aký bude osud Slovenska?

Čo sa bude diať so Slovenskom je tažko predpovedateľné. Čakajú nás predčasné voľby v júni alebo v septembri (nedeľná dohoda koaličných a exkoaličných partnerov ešte zatiaľ nič nemusí znamenať)? Postaví prezidentka úradnícku vládu z odborníkov? Alebo budeme ešte musieť bojovať o „prežitie“ ďalší rok na čele s akousi dočasne poverenou vládou, ktorej predstavitelia zlyhali vždy, kedy sme čelili vážnym existenčným krízam? Aký scenár si zrejme pomyselný „politický osud“ vyberie je nejasné, pretože chaos a neistota na našej spoločnosti parazituje i naďalej…

Prečítajte si ďalšie komentáre našich redaktorov k viacerým témam: Čaputová opäť nerozumie svojmu národu, ani jeho základným demokratickým právam.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Nepoučiteľní Slováci. Príde spása od gorilích mláďat?

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti