Stretnutia so súdnou mocou sú pre väčšinu ľudí osudové, v dobrom, či v zlom zmysle slova. V poslednej dobe prevažujú vlny negatívnych emócií a zoskupenia búrkových mračien, znášajúcich sa nad sudcovskými talármi. Lenže verejné hodnotenia súdnej moci sú oveľa menej dôveryhodné, než predvolebné prieskumy, prieskumy verejnej mienky, alebo niektoré správy v médiách hlavného prúdu. Redakcia Ereportu prináša komentár advokátky Viktórie Hellenbart, ktorý uverejnila na portáli Pravda.
Osudové stretnutia
Už samotný fakt, že amplión ozvučuje len hlasy tých, ktorí sú s rozhodnutiami súdov nespokojní, je dôkazom o tom, že tu niečo nebude v poriadku, a to niečo sa nerobí s dobrým úmyslom, a to niečo nie je vedené snahou pomôcť vám, alebo mne, ako občanom tohto štátu.A už vôbec nie vedené snahou napomôcť k zvýšeniu kvality justície. Tvrdím to s takou istotou preto, lebo takmer nejestvuje súdny spor, v ktorom by jedna zo strán nebola úspešná a teda nemala dôvod aspoň na čiastočnú spokojnosť, a teda pozitívne vystúpenia na adresu súdnej moci.
To, že sa roztrpčene ozýva práve ten, kto úspech nemal, je prirodzené. Ale keďže jedna zo strán v súdnom spore je víťaznou a druhá nie, nemožno na nespokojných hlasoch založiť objektívnu kritiku.Tak sa mi marí, že to bola práve snaha „liberálne“ zmýšľajúcich politikov, a aj sudcov, ktorých hlasy bolo vo verejných diskusiách počuť, že je žiadúce, aby sudcovia obsadili väčší verejný priestor a mohli sa vyjadriť k rozhodnutiam, ktoré vydali a uspokojiť záujem verejnosti.A že verejná diskusia o vydaných rozsudkoch prispeje k zlepšeniu vnímania justície zo strany verejnosti.Boli aj hlasy opačné, od radikálnych, že o rozsudkoch sa nediskutuje, a majú sa dodržiavať a dôvody rozhodnutia sudca napíše v rozsudku, cez miernejšie, podporujúce kultivovanú verejnú diskusiu a polemiku o rozsudkoch súdov.To, čoho som svedkom v tejto oblasti, by však malo vyvolávať vážne znepokojenie.
Opäť sa vrátim k výroku amerického žurnalistu z Fox News Tuckera Carlsona v jeho relácii Tucker Carlson Tonight, ktorá mala premiéru 23.7.2022 pod názvom “ This is bizarre“ : „Charakteristickým znakom autoritárskych režimov nie je len spolitizovanie justície, ktoré sa prejaví v tom, že vaši oponenti idú do väzenia a vaši podporovatelia môžu robiť čo chcú.“ s nevyhnutnou poznámkou, že novinár sa venoval vnútropolitickej situácii, teda tomu, čo sa aktuálne deje v USA.Ak tento výrok viacerým čitateľom pripomenie situáciu na Slovensku, myslím, že to nebude náhoda.A práve v USA sa po nespokojnosti liberálnej vlády s rozsudkom najvyššieho súdu súvisiacim s pre verejnosť citlivou témou potratov, ozývali hlasy volajúce po potrebe odstrániť inštitúciu, ktorá takýto rozsudok vydala.Hlasy, ktoré boli s rozsudkom spokojné, a ktoré ho vítali, prehlušili mediálne orgie a humbuk, ktorý vystrojil nespokojný tábor.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
KOMENTÁR advokátky Hellenbart: Stretnutia so súdnou mocou sú pre väčšinu ľudí osudové