eReport.sk
Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Zdroj: wikimedia.som

Kissinger šokoval: Ukrajina by sa mohla vzdať časti svojho územia!

Vojna na Ukrajine prináša veľa zlého. V konflikte, kde sa stretli Rusko a napadnutá Ukrajina. Vojna má ale aj veľa „kibicov“, ktorí naokolo rozdávajú rozumy čo a ako by sa malo urobiť aby sa skončila.

Medzi „kibicov, kecalov a mudrcov“ ale rozhodne nepatrí bývalý americký exminister zahraničných vecí Henry Kissinger. Jeho názory, ktoré vyslovil na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose, majú určite svoju váhu. Jeho slová boli protiváhou vystúpenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý, ako informuje portál pravda.sk, vystúpil v rovnaký deň ako on.

Ukrajina musí rokovať s Ruskom, inak to spôsobí problémy

Takmer storočný bývalý americký minister zahraničných vecí, ktorý slúžil ako šéf diplomacie u republikánskych prezidentov Richarda Nixona a Geralda Forda  si myslí, že Ukrajina a Západ by sa nemali usilovať uštedriť Rusku porážku, ale mali by s Kremľom rokovať. V britskom denníku Daily Telegraph Kissinger dokonca naznačil, že Ukrajina by sa mohla vzdať časti svojho územia a deliaca čiara medzi krajinami by vraj mohla kopírovať situáciu spred invázie, ktorú Putin začal 24. februára. Čo teda z jeho slov vyplýva? Že Kissinger by ponechal Rusom minimálne Krym a časť Donbasu. „Ak by sa vojna rozšírila za tento bod, nebola by už o slobode Ukrajiny, bola by to nová vojna proti Rusku,“ tvrdí bývalý minister zahraničných vecí USA. Naopak, „sluha národa“ Zelenskyj si myslí, že svet by nemal nechať ruského prezidenta Putina vojnu vyhrať, pretože toho nezaujíma diskusia, ale iba zabíjanie ukrajinských ľudí.

Dúfam, že Ukrajinci budú rovnako múdri ako odvážni.

Henry Kissinger, bývalý minister zahraničných vecí USA

Podľa Kissingera by mali brať európski lídri do úvahy dlhodobé vzťahy Ruska s mnohými európskymi štátmi. „V opačnom prípade riskujú, že Rusko vstúpi do permanentnej aliancie s Čínou,“ varoval Kissinger, ktorý tvrdí, že Ukrajina musí rokovať s Ruskom, lebo inak to spôsobí problémy a dosť ťažko prekonateľné napätie. „Dúfam, že Ukrajinci budú rovnako múdri ako odvážni,“ nádeja sa bývalý americký šéf diplomacie, ktorý mal roky príliš blízko k Putinovi. Podobný pohľad na vojnu na Ukrajine ako on má však aj ľavicovo zameraný Noam Chomsky a tiež predstaviteľ realizmu v medzinárodných vzťahoch John Mersheimer. Zaujímavý názor na Kissingerove slová známy americký odborník na zahraničnú politiku David Rothkopf. „Je pozoruhodné, že stále rozdáva rady. A vzhľadom na okolnosti by bolo ešte pozoruhodnejšie a nešťastné, keby sa niekto jeho radami riadil,“ povedal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. ostnantý drôt elektrický ohradník hranica pohraničné pásmo
  2. Anna Belousovová
  3. Na ilustračnej snímke billboard s portrétom Vladimira Putina a nápisom Za Rusko v Groznom. Foto: tsasr/ap
  4. Volodymyr Zelenskyj na snímke z apríla 2019, keď kandidoval na post prezidenta Ukrajiny.
  5. Nikolaj Patrušev.

Kissinger si podľa neho nejakým spôsobom stále dokáže vynútiť pozornosť sveta a v tomto prípade je to pochybné odporúčanie, keď nabáda Západ a Ukrajinu, aby čoskoro urobili Moskve ústupky, lebo inak… Kedy a ako vojna Ukrajine skončí sa dá len ťažko predpokladať, pretože ustúpiť nechce nikto. Otázne je aj to, či sa Putin so Zelenským v krátkom čase stretnú a budú rokovať. Rokovať o mieri, respektíve o novej mape Ukrajiny. „Mudrcov“ ako skončiť vojnu na Ukrajine je veľa, no hlavy, ktoré o tom rozhodnú, sú len dve. Ktorá bude tvrdšia a zvíťazí? A koľko to bude ešte stáť ľudských životov na oboch stranách?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kissinger šokoval: Ukrajina by sa mohla vzdať časti svojho územia!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti