eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr

Putin sľúbil, že pomôže odvrátiť potravinovú krízu. Od Západu však niečo za to chce

Moskva je pripravená „výrazne prispieť“ k odvráteniu hroziacej potravinovej krízy, ak Západ odvolá sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s vojenskou inváziou na Ukrajinu. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu s talianskym premiérom Mariom Draghim. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Vladimir Putin zdôraznil, že Ruská federácia je pripravená výrazne prispieť k prekonaniu potravinovej krízy vývozom obilia a hnojív pod podmienkou zrušenia politicky motivovaných obmedzení zo strany Západu,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení zverejnenom po telefonáte ruského a talianskeho lídra.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z 1. januára 2022 vtáci sedia na konároch stromov pred horským masívom neďaleko mesta Pokhara v Nepále.
  2. Na kombosnímke zľava Olaf Scholz a Vladimir Putin.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.
  4. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Putin hovoril aj o krokoch, ktoré sú prijímané s cieľom zaistenie bezpečnej lodnej dopravy, vrátane každodenného otvárania humanitárnych koridorov, ktoré umožňujú vyplávanie civilných lodí z prístavov v Azovskom a Čiernom mori. Toto však podľa Kremľa obmedzuje ukrajinská strana.

Viaceré štáty uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie po tom, ako ruský prezident nariadil 24. februára vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Tieto sankcie, ako i vojenské operácie, narušili dodávky hnojív, pšenice a ďalším komodít z Ruska aj z Ukrajiny.

Putin okrem toho označil obvinenia, že Rusko je zodpovedné za problémy s dodávkami potravín na celosvetovom trhu, za nepodložené. Talianska vláda v osobitnom vyhlásení uviedla, že telefonát Draghiho s Putinom „bol venovaný vývoju situácie na Ukrajine a snahám o nájdenie spoločného riešenia pre prebiehajúcu potravinovú krízu a jej dôsledky na najchudobnejšie krajiny“ sveta.

Viaceré štáty uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie po tom, ako ruský prezident nariadil 24. februára vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Tieto sankcie, ako i vojenské operácie, narušili dodávky hnojív, pšenice a ďalším komodít z Ruska aj z Ukrajiny. Tieto dve krajiny pritom produkujú až 30 percent celosvetových dodávok pšenice, pripomína AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin sľúbil, že pomôže odvrátiť potravinovú krízu. Od Západu však niečo za to chce

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti