eReport.sk
Igora Matovič a Marek Krajčí na košickom letisku po pristátí lietadla s ruskými vakcínami Sputnik.
Igora Matovič a Marek Krajčí na košickom letisku po pristátí lietadla s ruskými vakcínami Sputnik. Foto: tasr

Keď Slovensko kosila korona. Prvý raz si pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19

Keď Slovensko kosila korona. V pondelok (6. 3.) si na Slovensku po prvý raz pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19. Ide o jeden z dvoch nových pamätných dní, ktoré priniesla vlaňajšia novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Okrem Dňa obetí pandémie COVID-19 sa 22. september stal Dňom boja proti nenávistným prejavom na deťoch.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vláda vakcíny a sloboda
  2. Vláda vakcíny a sloboda
  3. Naozaj len výmysly?
  4. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Pandémia COVID-19 zásadne ovplyvnila životy ľudí nielen na Slovensku, ale na celom svete. Najväčšiu traumu spôsobila rodinám, ktorým vzala ich blízkych,“ uviedli predkladatelia k návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch.

Ľudia v Ružomberku čakajú na testovanie

Na archívnej snímke ľudia v Ružomberku čakajú v rade na testovanie na Covid-19. – Foto: shutterstock/jaroslav moravcik

Pripomenuli, že pozostalí obetí, ktorí sa spojili v občianskom združení Skutočné obete, rovnako presadzovali myšlienku, aby sa Deň obetí pandémie COVID-19 ukotvil v zákone 6. marca ako pamätný deň na pripomenutie si pamiatky svojich blízkych.

Malo by to zostať v kolektívnej pamäti národa

„Mali by sme si pandémiu pri príležitosti pamätného dňa každoročne pripomínať práve preto, aby sme dokázali všetky jej negatívne dosahy správne pomenovať, interpretovať a poučiť sa. Tragické pandemické obdobie by malo zostať v kolektívnej pamäti národa,“ zdôraznila spoluzakladateľka občianskeho združenia Skutočné obete Lenka Straková.

Prvý prípad hlásilo Kostolište. Nakazil sa 52-ročný muž

Dátum 6. marec bol zvolený preto, lebo 6. marca 2020 sa na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Infikovaný bol 52-ročný muž z Kostolišťa pri Malackách.

Najprv dve úmrtia, vzápätí umierali tisíce Slovákov

O mesiac neskôr, 6. apríla 2020, minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že Slovensko má potvrdené prvé dve úmrtia na ochorenie COVID-19. Odvtedy pripravil COVID-19 na Slovensku o život viac ako 21.000 ľudí, ďalšie tisíce pacientov zomreli pre obmedzenú bielu medicínu.

Do hry už vstúpila aj Žilinkova prokuratúra

Generálna prokuratúra SR v januári tohto roku oznámila, že preverí, či v súvislosti s manažmentom pandémie COVID-19 nedošlo na Slovensku ku konaniu alebo k opomenutiu konania, za ktoré by mal niekto niesť trestnú zodpovednosť.

Vysoká nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu priamo súvisí s vplyvom rozhodnutí vládnych politikov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti, ktorá bola zverejnená v januári tohto roka. Podľa jej autorov Slovensko bolo počas prvej vlny premiantom. „Tvrdý lockdown zavedený od takmer prvého dňa pandémie priniesol očakávané výsledky. Druhá a tretia vlna však dopadli katastrofálne,“ uvádzajú podľa RTVS tí, ktorí za najnovšou analýzou dát stoja.

Životy mnohých sa zachrániť dali

 Slovensko dosiahlo 70-percentnú nadúmrtnosť oproti predpandemickému obdobiu. A sú len dve krajiny, ktoré dopadli horšie ako my: Poľsko a Bulharsko. „Pozreli sme sa na to, že ak by Slovensko robilo tie opatrenia, ktoré robili tie najúspešnejšie krajiny, tak koľko potenciálnych životov sme mohli zachrániť,“ vysvetlil spoluautor štúdie Peter Pažitný.

Celosvetovo je obetí takmer 7 miliónov

Prvým človekom s vírusom SARS-CoV-2 na svete bol 55-ročný muž z čínskej provincie Chu-pej, ktorý sa nakazil už 17. novembra 2019. Práve z metropoly tejto provincie Wu-chan sa smrteľný koronavírus postupne rozšíril do celého sveta a spôsobil pandémiu. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si na celom svete vyžiadal už takmer 7 miliónov obetí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Keď Slovensko kosila korona. Prvý raz si pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti