eReport.sk
Žilinka reaguje na Hegerove útoky
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: tasr

Nastal čas niesť zodpovednosť? Žilinka: Generálna prokuratúra preverí prípadné zlyhania v manažmente pandémie!

Nastal čas niesť zodpovednosť? Pred necelými troma rokmi zasiahla rovnako ako svet i Slovensko, pandémia vírusu Covid-19. Vtedy vládny kabinet na čele s Igorom Matovičom a neskôr Eduardom Hegerom (obaja OĽANO) zaviedol na Slovensku opatrenia, ktoré mali zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy i ďalším úmrtiam. Výsledky však hovoria jasne! Opatrenia boli neefektívne. Na konci pandémie sme patrili medzi najhoršie krajiny sveta s najvyššou mierou úmrtnosti. Na Slovensku zomreli desiatky tisíce ľudí!

Nastal čas niesť zodpovednosť?

Podľa štúdie, ktorú zverejnila verejnoprávna televízia RTVS, ak by vláda zvolila v boji proti pandémii iný model opatrení a riešení, tak ako to bolo napríklad v Dánsku, mohli byť tieto úmrtia radikálne odvrátené. Kto teda ponesie zodpovednosť za zbytočné úmrtia pacientov s covidom? Môže za to neschopnosť politikov, ktorí boli poverení viesť v krízovej situácii slovenské zdravotníctvo?

Žilinka avizuje kroky

Generálny prokurátor Maroš Žilnka po odvysielaní reportáže v RTVS deklaruje avizuje podniknutie krokov a preverenie týchto skutočností. Hovorí i o možnej trestnoprávnej zodpovednosti.

Foto: fb/marosziliinka

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky prijala opatrenia na preverenie významných skutočností vyplývajúcich zo štúdie „Nadúmrtnosť na Covid-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky ( roky 2020-2022) z decembra 2022, ktorá bola predmetom reportáže odvysielanej v Správach RTVS dňa 6. januára 2023 a to z hľadiska, či v súvislosti s manažmentom pandémie Covid-19 nedošlo k takému konaniu alebo opomenutiu konania, ktoré zakladalo trestnú zodpovednosť.“

Prečo to inde fungovalo oveľa lepšie ako na Slovensku

Televízia v reportáži konštatovala, že Slovensko dosiahlo 70-percentnú nadúmrtnosť oproti predpandemickému obdobiu. A sú len dve krajiny, ktoré dopadli horšie ako my: Poľsko a Bulharsko. „Pozreli sme sa na to, že ak by Slovensko robilo tie opatrenia, ktoré robili tie najúspešnejšie krajiny, tak koľko potenciálnych životov sme mohli zachrániť,“ vysvetlil spoluautor štúdie Peter Pažitný.

Krajčí to hodil na opozíciu aj vnútrokoaličné spory

Na výsledky štúdie, ktorá, bohužiaľ, potvrdzuje, že pandémiu riadili doslova politickí amatéri, reagoval aj jeden z architektov často chaotických protipandemických opatrení na Slovensku. Konkrétne exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). „Ak máte silnú dezinformačnú kampaň, nejednotu vo vlastnej koalícii, silnejúcu opozíciu, ktorá nejakým spôsobom sa snažila zvrátiť dôležité opatrenia, ktoré bolo treba spraviť, tak potom ten národ je rozpoltený. Potom tie opatrenia – a to čo aj odborníci hovoria sa veľmi ťažko tomu národu prijíma,“ argumentoval exminister.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke vľavo Romana Tabák pred novinármi v NR SR a na profilovej fotografii.
  2. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
  3. Nemecko vyzýva svojich občanov: Necestujte do Číny, ak nemusíte
  4. Podľa Jána Mikasa sa povinnosť päťdňovej izolácie pre pacientov s COVID-19 od 20. marca ruší
  5. Viktor Orbán.

Matovič je presvedčený, že Krajčí nezlyhal

Pripomíname, že Krajčí bol počas obdobia, kedy bolo Slovensko svetovým lídrom v úmrtnosti na covid. Bol pravou rukou vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. A post ministra zdravotníctva napokon opustil. Zhruba v rovnakom čase ako jeho stranícky šéf rezignoval na stoličku predsedu vlády SR. Matovič sa v čase odchodu Krajčího z postu ministra nechal počuť, že Krajčí vo vláde nekončí preto, lebo by zlyhal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nastal čas niesť zodpovednosť? Žilinka: Generálna prokuratúra preverí prípadné zlyhania v manažmente pandémie!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie