Najvyšší súd (NS) SR stále nevytýčil odvolací termín v kauze rozdávania kontroverzných šekov predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v hodnote 1488 eur chudobným rodinám. Potvrdila to hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Šéf Najvyššieho súdu Ján Šikuta považuje doterajší priebeh v tejto trestnej veci za časovo primeraný a z tohto hľadiska nijako sa nevymykajúci z ostatných odvolacích konaní.
Zároveň predseda NS SR upozorňuje na neúplnú obsadenosť dvoch z piatich trestných senátov súdu, teda aj senátu 4T, ktorý koná vo veci Kotlebu. „Mrzí ho, že jeho permanentná snaha o personálne zastabilizovanie trestnoprávneho kolégia sa na Súdnej rade nestretáva s rovnakým porozumením ako riešenie personálnych otázok Najvyššieho správneho súdu či Špecializovaného trestného súdu,“ sprostredkovala hovorkyňa.
Snahou senátu 4T je rozhodnúť v primeranom čase
Šéf NS SR upozorňuje, že na prelome júna a júla podal Súdnej rade návrh na preloženie dvoch trestných sudcov na NS SR, ktorí prešli riadnym výberovým konaním. „Túto dĺžku rozhodovania Súdnej rady považuje predseda Ján Šikuta za neprimeranú a vzhľadom na aktuálny priebeh harmonogramu vypočutí sudcov pred Súdnou radou sa obáva, že k vyriešeniu a teda personálnemu zastabilizovaniu trestných senátov nemusí v dohľadnej dobe dôjsť,“ podotkla Važanová.
Šikuta je presvedčený, že snahou senátu 4T je rozhodnúť v primeranom čase, rovnako však dodáva, že musí byť rozhodnuté v poradí nápadu, teda nemôže mať prednosť pred vecou, ktorá bola Najvyššiemu súdu doručená skôr s výnimkou väzobných vecí.
Kolíková doteraz o stanovisko nepožiadala
V súvislosti s medializovanými informáciami podotkol, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ho doteraz nepožiadala o stanovisko k odvolaciemu konaniu v trestnej veci Kotlebu. „Šikuta pevne verí, že pani ministerka, ktorej vyhláškou z 22. januára 2021 v znení neskorších predpisov sa do konca apríla 2021 mohli verejne pojednávať len a výlučne trestné veci, ktoré nezniesli odklad, rozumie súdom, ako aj tomu, čo núdzový stav v konaniach na súdoch sekundárne spôsobil,“ dodala hovorkyňa.
Kotleba rozdával šeky 14. marca 2017
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) Kotlebu vlani v októbri neprávoplatne odsúdil na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. Tie by si mal Kotleba odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Sudkyňa ho vtedy uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.
Kotleba rozdával kontroverzné šeky v hodnote 1488 eur 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám ich odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Znalci pred ŠTS potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi.
Related Posts
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kde to viazne? Najvyšší súd stále nevytýčil odvolací termín v kauze šekov Kotlebu