eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Jeden čihí, druhý hota! Putina v Maďarsku nezadržia, Južná Afrika ho bude musieť riešiť!


Jeden čihí, druhý hota! Vladimira Putina v Maďarsku nezadržia, Južná Afrika ho bude musieť riešiť. Ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal medzinárodný zatykač, by v prípade príchodu do Maďarska tamojšie orgány nezadržali. Juhoafrická republika sa však bude musieť zatykačom zaoberať. Šéf Kremľa sa tam má v lete zúčastniť na summite skupiny BRICS.

„Nemôžeme zatknúť ruského prezidenta, pretože zákon, ktorý by to umožňoval, nebol vyhlásený,“ povedal to podľa servera privatbankar.hu vo štvrtok šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Odvolal sa na Rímsky štatút, ktorý položil základy fungovania ICC, informoval tom spravodajca TASR v Budapešti. Ako zasa uviedol spravodajca BBC, Juhoafrická republika sa zatykačom bude musieť zaoberať. Šéf Kremľa sa tam má totiž v lete zúčastniť na summite skupiny BRICS.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Naozaj za to môže Palestína?
  2. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
  3. Pokus o zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) by Moskva považovala za vyhlásenie vojny Rusku
  4. Putin údajne "poťahal za nitky
  5. Maďari nám už nebudú rozkazovať!
  6. Neefektívne západné sankcie?

Neplatná zmluva

Jeden čihí, druhý hota! Pokiaľ ide o Rímsky štatút, dokument z roku 1998 síce Maďarsko podpísalo, avšak nebol zverejnený v maďarskom vestníku. Preto podľa maďarského práva táto medzinárodná zmluva nie je platná, spresnil.

Šéf maďarského úradu vlády dodal, že podľa postoja vtedajšieho prezidenta Jánosa Ádera a vlády je dohoda v rozpore s maďarskou ústavou. Preto ju nebolo možné vyhlásiť bez zmeny ústavy.

ICC minulý piatok vydal zatykač na Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruska, čo je vojnový zločin. Pre podobné obvinenia vydal ICC zatykač aj na ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Podľa Kyjeva od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (24. februára 2022) deportovali do Ruska viac než 16-tisíc ukrajinských detí. Mnohé z nich mali skončiť v domovoch či sirotincoch.

Nedodržiavaná zmluva

Jeden čihí, druhý hota! Keďže Putin sa má v lete zúčastniť na summite skupiny BRICS v Juhoafrickej republike, tá sa zatykačom ICC bude musieť zaoberať. Ako signatár Rímskeho štatútu je povinná Putina zadržať a postaviť ho pred súd. Juhoafrické úrady o tom chcú predtým s Ruskom diskutovať.

„Juhoafrická republika sa bude musieť pozrieť na ustanovenia našej legislatívy. Budeme o tom musieť diskutovať v kabinete a aj s našimi kolegami v Rusku a určiť, ako sa pohneme vpred,“ uviedla juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová.

JAR má blízke diplomatické vzťahy s Moskvou aj napriek západnému odsúdeniu vojny na Ukrajine. Vo februári sa pri pobreží JAR konalo spoločné vojenské cvičenie spolu s Čínou a Ruskom. Juhoafrická diplomacia sa tiež v OSN zdržala hlasovania o odsúdení invázie Ruska na Ukrajinu.

Mimochodom, v roku 2015 juhoafrickú vládu kritizovali, že dovolila sudánskemu prezidentovi Umarovi al-Bašírovi opustiť krajinu. Napriek tomu, že bol na neho vydaný zatykač ICC. Al-Bašír bol v JAR na summite Africkej únie. JAR vtedy argumentovala jeho diplomatickou imunitou.

Skupina rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS združuje Brazíliu, Čínu, Indiu, Juhoafrickú republiku a Rusko.

Zdroj:

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jeden čihí, druhý hota! Putina v Maďarsku nezadržia, Južná Afrika ho bude musieť riešiť!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne