eReport.sk
Naozaj za to môže Palestína?
Advokát Peter Weis. Zdroj: FB HB Trnava

Advokát Weis o medzinárodnom zatykači na Putina: ICC je pod politickým diktátom jedného štátu!


Medzinárodné právo je v rozklade. Tvrdí známy advokát JUDr. Peter Weis. Resp. to, čo sa deje, je podľa neho predzvesťou rozpadu systému medzinárodného práva. Advokát priniesol i zaujímavé fakty, ktoré len málokto vie. A v mainstreame vám ich veru nepovedia. ICC koná mimo svojich právomoci. De facto i de iure vydaním zatykača na Putina porušil zákony medzinárodného práva.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej položením kvetov a zapálením sviečky pred domom vo Veľkej Mači 21. februára 2022. Tam bola dvojica pred štyrmi rokmi brutálne zavraždená.
  2. Smer si stojí za slovom
  3. Naozaj za to môže Palestína?
  4. Západ nechce mier

Zatykač na Putina

A na Máriu Ľvov-Belovú vydal Medzinárodný trestný súd v Haagu(ICC) 17. marca 2023. Stalo sa tak v súvislosti s vojnou na Ukrajine. „Všetko by bolo teoreticky fajn (nekomentujem dôvodnosť rozhodnutia), pokiaľ by právne východiská neboli nasledovné..,“ konštatuje advokát.

Rímsky štatút

Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu, sú tie suverénne štáty , ktoré ratifikovali Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu alebo sa inak stali jeho stranou . 

Rímsky štatút je zmluva , ktorá zriadila Medzinárodný trestný súd , medzinárodný súd, ktorý má jurisdikciu nad určitými medzinárodnými zločinmi vrátane genocídy, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov, ktoré spáchajú štátni príslušníci zmluvných štátov alebo na území zmluvných štátov.

A tu začína hlavný problém. Ani Ruská federácia, ani Ukrajina nie sú signatármi tohto štatútu. ICC tak nemá nad nimi žiadnu právomoc.

ICC

„Ak by aj ICC nepriamo vyvodil nejakou neštandardnou právnou analýzou svoju právomoc, jeho rozhodnutie bude výlučne politicky motivované. V minulosti totiž odmietlo stíhať pre nedostatok právomoci napríklad očividné zločiny proti ľudskosti práve kvôli nedostatku právomoci (mučenie tzv. waterboardingom väzňov v Abu Ghraib). Ak by boli SŠA signatárom Rímskeho štátu, museli by sa za tieto zločiny zrejme zodpovedať,“ uviedol doktor Weis.

„ICC je už dlhšiu dobu pod politickým tlakom a diktátom politickej korektnosti. Neplní si svoje úlohy, pre ktoré bol zriadený.

Advokát podotkol, že to nie je len jeho názor, ale i „názor bývalej hlavy štátu, Jacoba Zumu. pričom práve kritika fungovania medzinárodných inštitúcií pod taktovkou jedného štátu, stála Zumu slobodu.“

Medzinárodné právo je v rozklade

„ICC prekročilo svoju právomoc. Ak by toto urobil slovenský sudca v podmienkach slovenskej justície, už by mal zrejme pozastavený výkon funkcie sudcu a čakalo by ho nepríjemné disciplinárne stíhanie.

ICC je pod kontrolou konkrétnej politickej moci jedného konkrétneho štátu. Rovnako, ako slovenská vláda v demisii,“ poznamenal doktor Weis.

Kontrola

Advokát ďalej skonštatoval, že vydaním zatykača „osoby konajúce v mene ICC znásilnili právo.“ A to na pokyn cudzej moci, ktorá ani nie je signatárom Rímskeho štatútu“ Pričom tým, že konajú v prospech gradácie vojnového konfliktu, sa tieto osoby, ako i samotný ICC spreneverili svojmu poslaniu.

„ICC svojím rozhodnutím v rozpore s platným právom nielenže devalvovalo svoju úlohu, znížilo v očiach verejnosti vnímanie systému medzinárodného práva, ale aj priamo prispelo k možnosti, že lokálny konflikt sa stane svetovým.,“ poznamenal.

Logicky by osoby podpísané pod rozhodnutím mali byť v budúcnosti sami súdení podľa Rímskeho štatútu. Kam sme sa to dopracovali?“

Bude tretia svetová?

Podľa Weisa máme k tomu viac ako slušne nakročené. Tí, ktorí si pamätajú hodiny histórie a dejepisu, nebudú mať problém spomenúť si, čo sa dialo pred prvou i druhou svetovou vojnou.

„Po rozpade právneho štátu na Slovensku a v ďalších krajinách nás zrejme čaká rozpad systému medzinárodného práva na pozadí rastúcej bankovej krízy. Nie sú to dobré vyhliadky. Plní sa predpoveď, ktorú som vyslovil v interview pre MUDr. Bukovského (TU). A nijako ma to neteší,“ hovorí.

Nepoučiteľní

V závere pripomenul:

Vysoká inflácia bola vždy predzvesťou vojnového konfliktu. Kto dejiny neovláda, opakuje rovnaké chyby. Ale kto dejepis ovláda, urobí všetko preto, aby sa cyklus s rovnakými katastrofickými následkami neopakoval. Kto však dejiny naozaj ovláda, nezodpovedá už len sám za seba.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Advokát Weis o medzinárodnom zatykači na Putina: ICC je pod politickým diktátom jedného štátu!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne