eReport.sk
Budeme riadiť globálne zmeny
Rský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching počas stretnutia v Kremli. Foto: tasr/afp

Čínsky prezident v Moskve skončil! Podľa NATO ho Kremeľ požiadal o zbrane

Čínsky prezident Si Ťin-pching odcestoval v stredu ráno z Moskvy. Ukončil tak trojdňovú návštevu Ruska, počas ktorej absolvoval summit so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Krátko na to odišiel aj japonský premiér Fumio Kišida z Kyjeva. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Jeho návšteva Moskvy bola prejavom silnej politickej podpory ruskému prezidentovi, na ktorého vydal Medzinárodný trestný súd minulý týždeň zatýkací rozkaz pre deportáciu detí z Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blíži sa koniec populárnych aplikácií?
  2. A je to tu! Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať
  3. Putin je nekompromisný
  4. Rusko neospravedlňujem

Mierový plán

Si Ťin-pching počas pobytu v Moskve presadzoval čínsky mierový plán pre Ukrajinu, ktorý Západ už skôr zavrhol, a absolvoval so svojím ruským náprotivkom formálne a neformálne rokovania.

Prezidenti po nich vydali spoločnú deklaráciu, v ktorej sa zaviazali k ďalšej strategickej spolupráci, rozvoju spolupráce v energetickom sektore, high-tech priemysle a iných sférach a k rozšíreniu používania ich mien pri spoločnom obchode, aby tak znížili závislosť od Západu.

Rozšíria vojenskú spoluprácu

Prezidenti ďalej uviedli, že rozšíria vojenskú spoluprácu a budú častejšie spoločne vykonávať námorné a vzdušné hliadky. Nepadla však nijaká zmienka o dodávaní čínskych zbraní Rusku, čoho sa obávali Spojené štáty a západní spojenci.

 V stredu ráno okrem toho opustil japonský premiér Kyjev, kam v utorok dorazil na vopred neohlásenú návštevu. Svojou cestou na Ukrajinu odvrátil časť pozornosti venovanej Si Ťin-pchingovej návšteve Ruska, uvádza AP.

Stoltenberg varuje

Severoatlantická aliancia zaznamenala „určité náznaky“, že Rusko požiadalo Čínu o zbrane. Vyhlásil to v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

Stoltenberg varoval Čínu pred tým, aby dodávala smrtiace zbrane Rusku. Práve v ten deň mali v Moskve stretnutie lídri oboch krajín. Diskutovali spolu aj o čínskom mierovom pláne pre Ukrajinu, ktorý Západ už skôr zavrhol.

„Nevideli sme žiadny dôkaz, že Čína dodáva smrtiace zbrane Rusku, ale videli sme určité náznaky, že takúto požiadavku Rusko malo, a toto je vec, o ktorej čínski predstavitelia v Pekingu uvažujú,“ povedal Stoltenberg v Bruseli, ďalej to však nespresnil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čínsky prezident v Moskve skončil! Podľa NATO ho Kremeľ požiadal o zbrane

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti