eReport.sk
Tiger prestal poslúchať
Zľava Daniel Lipšic a Štefan Hamran na archívnej snímke. Foto: tasr

Lipšic je hrdý na svojich prokurátorov, Hamran na „čurillovcov“: Všetci spolu budujeme právny štát a spravodlivosť!

Je to dobrý boj. A aj veľmi úspešný. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa na festivale Nadácie Zastavme korupciu stretol v diskusii spolu so šéfom polície Štefanom Hamranom. A sudkyňou ŠTS Pamelou Záleskou. Kým Lipšic je podľa jeho slov obklopení „ľuďmi s vysokým morálnym kreditom. Hamran znovu zopakoval, že „súd už predsa uznal „čurillovcov“ za nevinných.“ A sudkyňa, ktorá rozhoduje aj o životoch tých, o ktorých sa vyjadrovala ako „o sviniach, u ktorých neplatí prezumpcia neviny,“ prehovorila o svojej nezaujatosti. A nestrannosti.

Prečítajte si aj:

  1. Aj pánov z OĽANO?
  2. Zvláštny ťah
  3. Na kombosnímke zľava Štefan Harabin a Zuzana Čaputová.
  4. Citlivo to vníma?

Hamran

V diskusii obraňoval „čurillovcov.“ Ktorí sú stále obvinení. No šéf polície tvrdí, že „ich súd uznal za nevinných.“ Tento naratív opakuje policajný prezident dookola, vždy keď prehovorí.

Problémom je, že súd rozhodoval len o ich väzbe. Z ktorej „našich chlapcov“ prepustil. Keďže v právnom štáte u všetkých obvinených a obžalovaných platí až do právoplatného odsudzujúceho rozsudku, prezumpcia nevinny, ak by Hamran tvrdil, že podľa neho su „Apači“ nevinní, je to v poriadku, Tvrdiť, ale že „súd ich už uznal nevinnými“ je lož. Keďže ich trestné stíhanie zastavené nebolo.

A „naši chlapci“

Navyše to, že tá prezumpcia neviny zrejme neplatí pre každého, aj keď Hamran s Lipšicom a spol. „budujú právny štát“ a „ctia si právo, spravodlivosť a demokraciu,“ sa ukázalo hneď, ako prišiel na pretras prípad guvernéra NBS.

Na otázku Zuzany Petkovej, či si Hamran nemyslí, že sa môže javiť ako dvojitý meter to, že kým „naši chlapci“ boli ako obvinení povýšení, rovnako obvineného guvernéra NBS vyzývajú na odstúpenie, sme sa dozvedeli, že „tam je to ale jasné..“

Si ctia zákony

Pričom šéf polície zvýšeným hlasom podotkol, že „čurillovci tu cez 20 rokov bojujú proti mafii, objasnili aj vraždu Daniela Tupého a preto si povýšenia zaslúžili.“

Nuž, napríklad Zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, jasne hovorí, že aj pri rešpektovaní prezumpcie neviny, ak je voči príslušníkovi PZ SR vznesené obvinenie, musí byť postavený mimo službu.

Lipšic

Sa v diskusii vyjadroval nielen k „čurillovcom,“ o „ktorých je presvedčený, že sú obeťou mafie.“ Ale napríklad aj k dekanovi Právnickej fakulty UK BA, doktorovi Eduardovi Burdovi. Vyhlásil o ňom, že „súdnu sieň videl nanajvýš v televízii a preto nemá poňatie, ako funguje právo.“

Keď bol konfrontovaný s výrokom Burdu o tom, že ESĽP jasne hovorí, že nikoho nemožno obviniť, či obžalovať len na základe výpovede spolupracujúceho obvineného (ľudovo kajúcnika), vyhlásil, že Burda, tak ako iní, čo toto tvrdia, nehovoria pravdu. A ESĽP nikdy nič také nepovedal.

Zaujímavé je, že nie tak dávno, konkrétne v decembri minulého roka, vydal ESĽP rozsudok v kauze Vasaráb a Paulus vs. Slovenská republika. Kde rozhodol v prospech navrhovateľov, okrem iného, i z tohto dôvodu.

Či tak teda podľa Lipšica klame aj samotný Európsky súd pre ľudské práva, nevedno. A rozhodne nešlo o ojedinelý prípad.

Je to dobrý boj

Taktiež uviedol, že je „hrdý na svojich prokurátorov.“ Lebo robia svoju prácu svedomito. A zákonne. „Bojujeme dobrý boj. O spravodlivosť. O dobro.“

Naopak hrdý nie je na svojho priameho nadriadeného – generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Lebo podľa neho koná účelovo. A v rozpore so zákonom „príliš skúma dôkaznú situáciu v jednotlivých kauzách.“

Nuž, ako inak, ako dôkladným poznaním dôkazov a postupov prokurátora, či vyšetrovateľa, by mohol generálny prokurátor SR zákonne uplatniť napr. použitie §363.. ?

Záleská

Sa pri dvojke Hamran- Lipšic takmer nedostala k slovu. Jej zdržanlivosť ale mohla byť spôsobená aj tým, že jej účasť v takejto diskusii bola vytýkaná na Súdnej rade SR.

Predsa len rozprava policajta, prokurátora vykonávajúceho dozor a sudcu, ktorý má rozhodovať nestranne od polície i prokuratúry, je tak trochu.. zvláštna.. Viackrát ale zopakovala, že vždy konala a koná nestranne a nezávisle. A len na základe dôkazov a zákona.

Škoda, že nedostala od pani Petkovej otázku, prečo napr. v prípade Dušana Kováčika nepripustila žiadny z dôkazov, ktoré navrhla vykonať jeho obhajoba. A na základe ktorého zákona, či Dohovoru o ľudských právach, či judikatúry ESĽP, tak rozhodla.

Alebo ako sa dá nestranne rozhodovať „o svini,“ či o „psovi.“ ..

Zdroj: FB Zastavme korupciu- video, justicegov,


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic je hrdý na svojich prokurátorov, Hamran na „čurillovcov“: Všetci spolu budujeme právny štát a spravodlivosť!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php