eReport.sk
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Foto: tasr/ap

Izrael spozornel: Starosta Kyjeva vraj chce niektoré ulice pomenovať po stúpencoch nacizmu!

Vojnu Ruska na Ukrajine sleduje s napätím prakticky celý svet. Prirodzene, najviac sa o nej hovorí v Európe, ktorá, okrem vojnového konfliktu v bývalej Juhoslávii, nezažívala niečo podobné od II. svetovej vojny.

Na ruskú agresiu reagujú najmä štáty Európskej únie, ale aj USA rozličnými embargami, ktoré majú oslabiť snahy Vladimira Putina o zničenie Ukrajiny. Je tu ale ešte jeden rozmer, na ktorý upozorňuje portál pravda.sk. Týka sa reakcie Izraela nielen na samotnú ruskú inváziu, ale už aj na kroky, ktoré vraj plánuje urobiť napadnutá Ukrajina. Kyjev totiž údajne chce premenovať niektoré svoje ulice po ľuďoch, ktorí sú spájaní s nacistickým Nemeckom.

Je to vraj súčasť „derusifikácie“ na Ukrajine

Izrael je židovský štát, ktorý je, prirodzene, veľmi citlivý na akékoľvek záležitosti namierené nejakým spôsobom voči Židom, vrátane popierania Holokaustu či zľahčovania zločinov páchaných počas druhej svetovej vojny nacistickým Nemeckom na čele s Adolfom Hitlerom.

Aj preto Izrael doslova šokovalo vyjadrenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý vyhlásil, že „aj Hitler mal židovskú krv“. Nič také sa však nikdy nedokázalo, lenže tým akoby chcel zdôvodniť napadnutie Ukrajiny a jej údajnú „denacifikáciu“, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid. Jeho slová ale nezostali bez odozvy, a tak po mohutnom proteste Izraela prišla na rad slovná prestrelka.

Oba štáty, Rusko aj Izrael, sa síce dohodli, že slová o Hitlerovi nebudú ďalej rozmazávať, no nestalo sa. Denník Jerusalem post pripomenul stanovisko ruského ministerstva zahraničných vecí, že Izrael podporuje neonacizmus na Ukrajine.

Kyjev chce niektoré ulice po novom pomenovať menami ukrajinských nacionalistov, ktorí podporovali nacistické Nemecko.

Upozornil na to Jad vašem, pamätník obetiam holokaustu.

Média v Izraeli si ale všímajú aj ďalší spor, a to s Kyjevom, kde je starostom bývalý svetový šampión v boxe Vitalij Kličko. Toho totiž napadlo premenovať ulice po Rusoch a Bielorusoch. Svoj krok označil za súčasť „derusifikácie“ na Ukrajine.

Tento krok pôvodne nadchol izraelského veľvyslanca v Kyjeve Michaela Brodského. Podľa serveru Times of Israel, napísal Kličkovi list. V ňom sa zmienil o myšlienke premenovať niektoré ulice a miesta po Ukrajincoch, ktorí získali ocenenie „Spravodlivý medzi národmi“.  Je to pocta, ktorú Izrael udeľuje nežidovským záchrancom Židov počas Holokaustu. Problém pre židovský štát ale ešte len prišiel. Denník Haaretz totiž napísal, že Jad vašem, pamätník obetiam holokaustu, ktorý sa nachádza v Jeruzaleme a rozhoduje o udelení spomínaného ocenenia, upozornil, že Kyjev chce niektoré ulice po novom pomenovať menami ukrajinských nacionalistov, ktorí podporovali nacistické Nemecko.

Takéto kroky by boli jedine škvrnou na štáte

Ukrajinský Ústav pamäti národa síce navrhol aby jedna z ulíc niesla meno Goldy Meirovej, rodáčky z Kyjeva, ktorá bola v rokoch 1969 – 1974 izraelskou premiérkou. Lenže zoznam má obsahovať aj postavy spájané s spáchaním vojnových zločinov.

Nachádzať sa na ňom majú totiž aj mená popredných predstaviteľov Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorá v mene zápasu o nezávislosť Ukrajiny stála po boku hitlerovcov. „UPA sa skladala z bývalých ukrajinských policajtov, ktorí pomáhali Nemcom zavraždiť 800-tisíc Židov na západnej Ukrajine,“ citoval Haaretz nemecko-poľského historika Grzegorza Rossolinskeho-Liebeho, ktorého pobúrilo aj meno Jevhen Onacky. Toho Rossolinski-Liebe označil za ideológa, ktorý sa opieral o idey talianskeho fašizmu. Jad vašem doplnil, že sem nepatrí ani meno Andryja Melnika, lebo ten „do konca vojny podporoval Hitlera a jeho spolupáchateľov počas Holokaustu.“

Ukrajinskí predstavitelia musia mať na pamäti dejiny a neuctievať si jednotlivcov, ktorí podporovali nacistickú kampaň proti Židom alebo s ňou kolaborovali.

Uviedol Jad vašem pre noviny Haaretz.

Melnik bol vodca Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorý po nemeckej invázii do Sovietskeho zväzu vyhlásil v meste Rovne vlastnú nezávislú ukrajinskú vládu. Jad vašem pre Haaretz tiež uviedol: „Ukrajinskí predstavitelia musia mať na pamäti dejiny a neuctievať si jednotlivcov, ktorí podporovali nacistickú kampaň proti Židom, alebo s ňou kolaborovali.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  2. uský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  3. Na archívnej snímke z 11. mája 2022 Palestínčania nesú rakvu s pozostatkami novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej v uliciach Ramalláhu
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  5. Robert Fico reční na Slavíne v sobotu 7. mája 2022.
  6. Na kombosnímke zľava Sergej Lavrov a Volodymyr Zelenskyj.

Podľa Haaretzu reagovali čelní predstavitelia židovskej náboženskej komunity na Ukrajine podobne ako Jad vašem. „Takéto kroky by boli jedine škvrnou na štáte bojujúcom za svoju nezávislosť a slobodu,“ skonštatoval rabín Moše Moskowic z Charkova. „Niektorí z týchto takzvaných hrdinov sa zblížili so silami temna a fašizmu počas druhej svetovej vojny. Ukrajina teraz bojuje proti mnohým ideám a ideálom, za ktoré títo ľudia bojovali. Bolo by rozumné vybrať si hrdinov, ktorí boli prodemokratickí a boli za slobodu,“ dodal hlavný ukrajinský rabín Jaakov Bleich.

Zdroj: spravy.pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Izrael spozornel: Starosta Kyjeva vraj chce niektoré ulice pomenovať po stúpencoch nacizmu!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti