eReport.sk
Na archívnej snímke z 11. mája 2022 Palestínčania nesú rakvu s pozostatkami novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej v uliciach Ramalláhu
Na archívnej snímke z 11. mája 2022 Palestínčania nesú rakvu s pozostatkami novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej v uliciach Ramalláhu. Foto: tasr/ap

Poštvú si proti sebe Washington? Izrael: Nebudeme vyšetrovať smrť novinárky a občianky USA!

Izraelská vojenská polícia nezačne vyšetrovať smrť novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej, ktorá prišla o život minulý týždeň počas izraelskej razie na západnom brehu rieky Jordán.

V správe denníka Haarec sa – bez uvedenia zdroja – uvádza, že   v tomto prípade nie je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin. Izraelská armáda síce smrť novinárky vyšetruje, ale nie „právnymi kanálmi“.

Izrael si nevie predstaviť, aby vypočúvali vojakov

Z predbežného vyšetrovania vyplýva, že ženu mohla 11. mája zasiahnuť náhodná streľba z pozícií Palestínčanov, ale i izraelský vojak. Denník Haarec poukázal aj na ďalší možný dôvod rozhodnutia nezačať vyšetrovanie vojenskou políciou: keďže by si takéto vyšetrovanie vyžiadalo vypočúvanie vojakov, ktorí sa zúčastnili na prestrelke, v izraelskej armáde i spoločnosti by to mohlo vyvolať vlnu odporu: izraelská pravica totiž v minulosti ostro kritizovala všetky prípady vyšetrovania vojakov.

Jonatan Konrikus, bývalý hovorca izraelskej armády a odborník na vojenské záležitosti, zasa uviedol, že rekonštrukcia prestrelky v husto obývanom mestskom teréne je „veľmi zložitá“.

Podľa Haarecu však rozhodnutie o nezačatí vyšetrovania okolností smrti abú Aklaovej bude zrejme terčom kritiky zo strany Washingtonu. Abú Aklaová bola totiž aj občiankou USA. Krátko po incidente v Džaníne, pri ktorom novinárka zahynula, Izrael vyzval Palestínčanov na spoločné vyšetrovanie, pričom uviedol, že guľku musia analyzovať odborníci na balistiku, aby sa dospelo k jednoznačným záverom.

Tím expertov zistil, že hoci sa v oblasti nachádzali palestínski ozbrojenci aj izraelskí vojaci, dôkazy podporujú výpovede svedkov, že abú Aklaovú zabila izraelská paľba.

Palestínski predstavitelia to odmietli s tým, že Izraelu nedôverujú, a vyzvali ďalšie krajiny, aby sa zapojili do vyšetrovania. Argumentovali aj tým, že skupiny na ochranu ľudských práv tvrdia, že Izrael má slabé výsledky pri vyšetrovaní priestupkov svojich bezpečnostných zložiek.

Zabitie novinárky pripisujú experti skôr izraelskej strane

Denník The Times of Israel napísal, že medzinárodné investigatívne konzorcium Bellingcat so sídlom v Holandsku zverejnilo cez víkend analýzu video- a audiozáznamov zozbieraných na sociálnych sieťach.

Tieto materiály pochádzali z palestínskych aj izraelských vojenských zdrojov a analytici sa zaoberali takými faktormi, ako sú čas, miesta videí, tiene či forenzná zvuková analýza výstrelov.

Tím expertov zistil, že hoci sa v oblasti nachádzali palestínski ozbrojenci aj izraelskí vojaci, dôkazy podporujú výpovede svedkov, že abú Aklaovú zabila izraelská paľba.

„Na základe toho, čo sme boli schopní preskúmať, boli izraelskí vojaci najbližšie a abú Aklaovú jasne videli,“  povedal Giancarlo Fiorella, šéf analytického tímu. Fiorella priznal, že pri analýze nemôže byť stopercentná istota, ak nie sú k dispozícii dôkazy, ako je guľka, zbrane použité armádou a GPS lokalizácia izraelských síl. Povedal však, že objavenie sa ďalších dôkazov zvyčajne posilňuje predbežné závery a takmer nikdy ich nevyvracia.

Bývalý hovorca izraelskej armády obvinil Palestínčanov

Jonatan Konrikus, bývalý hovorca izraelskej armády a odborník na vojenské záležitosti, zasa uviedol, že rekonštrukcia prestrelky v husto obývanom mestskom teréne je „veľmi zložitá“.

Potvrdil tiež, že forenzné dôkazy, ako je napríklad guľka, sú kľúčové pre dosiahnutie jednoznačných záverov. Obvinil palestínsku samosprávu, že s izraelskými vyšetrovateľmi odmieta spolupracovať v snahe o dosiahnutie propagandistických cieľov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke výbuch po leteckom útoku izraelskej armády na vojenskú základňu Hamasu v meste Chán Júnis na juhu pásma Gazy v utorok 19. apríla 2022.
  2. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko.
  3. Na ilustračnej snímke izraelskí vojaci.
  4. Izraelská polícia bila smútiacich na pohrebe zastrelenej novinárky televízie al-Džazíra Šírín abú Aklaovej
  5. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poštvú si proti sebe Washington? Izrael: Nebudeme vyšetrovať smrť novinárky a občianky USA!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti