Dnes sú to presne dva roky, čo vtedajší premiér a dnešný minister financií Igor Matovič (OĽANO) odštartoval tzv. atómovku v podobe celoplošného testovania. Týmto krokom chcel zabrániť šíreniu ochorenia Covid-19. Odborník na zdravotníctvo a analytik Peter Pažitný však tvrdí, že nastal presne opačný účinok a po testovaní sa navýšil počet nakazených aj obetí. Stovky miliónov eur, ktoré Matovič na testovanie využil, dnes naviac zdravotníctvu veľmi chýbajú.
Mohlo by vás zaujímať:
Podľa analytika bol počet obetí covidu pred testovaním 219, zatiaľ čo po testovaní stúpol do Vianoc na úroveň 1700 obetí a koncom vtedajšej vlny až na viac ako 12-tisíc obetí. „Významne nám narástla krivka úmrtí aj hospitalizovaných,“ krútil hlavou nad Matovičovým nápadom analytik v relácii TA3 Tak takto!?.
Ako sa šírila nákaza počas testovania?
Prečo počet obetí a nakazených po celoplošnom testovaní tak prudko stúpal? Na testovaní sa vo všetkých troch kolách zúčastnilo dokopy až viac ako 5 miliónov ľudí (niektorí opakovane), pričom bolo minutých 5,2 milióna testov a našlo sa viac ako 50-tisíc pozitívne testovaných. Antigénové testy však nemuseli byť spoľahlivé a množstvo nakazených ľudí neodhalili. „180 až 360 tisíc ľudí mohlo byť v tom čase falošne negatívnych,“ podotkol analytik. Až takýto počet ľudí podľa odborníka šíril nákazu nielen počas testovania, ale kvôli chybovosti testov aj po ňom.
„My nemáme úplnú istotu, že sme našli všetkých ľudí, lebo čo keď tie testy nedokázali odhaliť takých ľudí, ktorí boli chorí, ale vyšiel im negatívny test,“ dodal.
Ciele nesplnené, náklady obrovské
Základný cieľ teda testovanie nedosiahlo, práve naopak, podľa dostupných štatistík nastal presný opak. Obavy, ktoré v tom čase prezentovala parlamentná opozícia aj viacerí odborníci, boli teda s najväčšou pravdepodobnosťou oprávnené. Toto politické rozhodnutie teda podľa odborníka nebolo racionálne.
Samostatnou témou sú náklady, ktoré boli najskôr zahmlievané. Napokon boli priznané vo výške 478 miliónov eur, čo je podľa Pažitného suma, ktorá dnes veľmi chýba. „Mohli sme napríklad postaviť dvanásť regionálnych nemocníc, alebo dve veľké nemocnice ako Bory. Je to teda obrovská suma, ktorá bola neefektívne vynaložená a dnes tie peniaze v zdravotníctve veľmi chýbajú,“ pripomenul Peter Pažitný s odstupom dvoch rokov od testovacích manévrov, ktoré podľa všetkého neboli ničím iným ako politickou avantúrou Matovičovej vlády.
Dočkajú sa občania aspoň ospravedlnenia?
Podľa moderátorky relácie Anky Žitnej Lučaiovej by sa zrejme bolo vhodné, aby sa vláda na čele s Matovičom, vrátane odborníkov, ktorí jej rozhodnutia v čase covidu podporovali, občanom za nepodarenú „atómofku“ minimálne ospravedlnili. „To je na tých politikoch,“ poznamenal odborník v štúdiu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Hodil Slovensko hrobárovi na lopatu! Vyhlásil to analytik dva roky po testovacej „atómofke“ Matoviča