eReport.sk
Štefan Harabin. Foto: instagram

Harabin chce opäť kandidovať na prezidenta! Pomôže rozbitie opozičných hlasov Čaputovej?

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin je vôbec prvou osobou, ktorá dáva otvorene najavo ambíciu kandidovať v najbližších prezidentských voľbách. Prezidentka SR Zuzana Čaputová je síce vo svojich vyhláseniach ohľadom kandidatúry zdržanlivá, no existuje predpoklad, že bude kandidovať buď ona, alebo iný kandidát z jej názorového spektra s podobnou voličskou základňou.

Kandidatúra Harabina a jeho postoje voči Čaputovej súperovi v druhom kole prezidentských volieb Marošovi Šefčovičovi jej už raz k víťazstvu pomohli. Zopakuje sa opäť scenár, kedy bude Harabin jedným z podstatných faktorov prezidentských volieb a Čaputovej protikandidáta opäť otvorene nepodporí aj napriek tomu, že prezidentku tvrdo kritizuje?

S kým chce spolupracovať?

Otázkou je, že o koho podporu by sa chcel Harabin v prezidentských voľbách opierať. Viacerých potenciálnych partnerov si totižto mohol znepriateliť pre svoje vyjadrenia na ich adresu. O poslancovi Milanovi Mazurekovi (Republika) hovorí ako o „hitlerošovi“, Roberta Fica (Smer-SD) obviňuje z toho, že ako premiér načal obrannú dohodu s USA a Mariánovi Kotlebovi (Kotlebovci – ĽSNS) vyčíta, že nosil rúško v parlamente.

Ak sa však Harabin neuchádza o podporu Smeru, Republiky, alebo ĽSNS, ostáva mu na súčasnej politickej scéne nejaký relevantný partner? Na víťazstvo v prezidentských voľbách si potrebujete získať priazeň nadpolovičnej väčšiny ľudí, čo si s určitosťou vyžaduje podporu niektorých z parlamentných a najväčších strán. Ak by Harabin ostal ako „sám vojak v poli“, mohol by svojou kandidatúrou a obsahom kampane dopomôcť k rozdeleniu hlasov opozičných voličov, čo by znamenalo automatickú výhodu pre druhú stranu – pre kandidáta vládnych strán, pre Čaputovú, alebo pre kandidáta z liberálneho a progresívneho politického spektra.

Bude vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová
  2. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
  3. Zuzana Čaputová
  4. V popredí za rečníckym pultom Robert Fico.
  5. Eduard Chmelár
  6. Prezidentka SR Zuzana Čaputová prichádza na summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Madride 29. júna 2022.

„Ak Smer teraz nájde národno-konzervatívneho kandidáta, tak Harabin bude na seba s takýmto kandidátom narážať a bude do veľkej miery obmedzovať jeho potenciálny zisk,“ vyjadril sa k téme analytik Martin Slosiarik podľa portálu aktuality.sk.

Kandidovať vraj musí

Aký je teda dôvod Harabinov opakovanej kandidatúry? Podľa svojich vlastných slov kandiduje preto, lebo musí. „Mnoho ľudí sa pýta, či budem kandidovať. Ja hovorím, že za danej situácie musím kandidovať. Pokiaľ by som nekandidoval, tak všetko, čo rozprávam o Slovensku, o záchrane štátnosti, suverenity, právneho poriadku a slovenského národa, by z mojej strany boli iba prázdne kritické reči,“ vyhlásil s tým, že jeho záujmy by vraj boli proobčianske: „Keby som bol prezident, nič iné by ma nezaujímalo, len blaho občanov.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Harabin chce opäť kandidovať na prezidenta! Pomôže rozbitie opozičných hlasov Čaputovej?

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti