eReport.sk
Zľava Daniel Lipšic a Štefan Hamran na archívnej snímke.
Zľava Daniel Lipšic a Štefan Hamran na archívnej snímke. Foto: tasr

Hamranova polícia reaguje! Pripúšťa reálne trestné stíhanie slovenských firiem za financovanie terorizmu

Polícia SR už vníma vlnu nevôle, ktorú včera vzbudil list z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), adresovaný Klubu 500, teda združeniu veľkých zamestnávateľov, ktoré celkom aktívne kritizuje vládu. Na podozrenia, že sa svojim listom snažia muži zákona, na čele s policajným prezidentom Štefanom Hamranom, nabádať predstaviteľov veľkých firiem k vyjadreniu názorov v súlade s vládnym videním celej témy vojny na Ukrajine, policajti reagujú odmietavo. Trestné oznámenie na Slovenskú republiku a firmy pôsobiace na Slovensku vraj riešiť musia.

„V médiách sa objavilo dožiadanie vyšetrovateľa NAKA, adresované Klubu 500. Súvisí s trestným oznámením, ktoré je vyšetrovateľ povinný preveriť a v zákonnej lehote o ňom rozhodnúť. Polícia totiž prijala trestné oznámenie, v ktorom oznamovateľ uvádza závažné skutočnosti. Z nich by malo podľa oznamovateľa vyplývať podozrenie z financovania terorizmu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ tvrdia policajti na sociálnej sieti.

Veľa občanov má skúsenosti s tým, keď polícia ich trestné oznámenia zamietla expresne rýchlo ako neodôvodnené. Pokiaľ však polícia trestné oznámenie aktívnejšie rieši, znamená to, že vidí možnosť, že je odôvodnené.

Ľudia vo verejných diskusiách väčšinou túto aktivitu NAKA považujú za neodôvodnenú a absurdnú. V praxi je totižto podľa mnohých nepravdepodobné, že sa napr. šéf Klubu 500 Vladimír Soták priamo podieľa na akomsi ruskom terorizme na Ukrajine.

Foto: fb/policiasr

„Aby sa vyšetrovateľ vedel vysporiadať so všetkým čo oznamovateľ uvádza, štandardne podľa zákona preveruje skutočnosti uvedené v trestnom oznámení. Preto aj v tomto prípade dožiadal viaceré subjekty uvedené v trestnom oznámení o poskytnutie súčinnosti. Okrem iných aj občianske združenie KLUB 500,“ tvrdí polícia aj napriek tomu, že veľa občanov má skúsenosti s tým, keď polícia ich trestné oznámenia zamietla expresne rýchlo ako neodôvodnené. Pokiaľ však polícia trestné oznámenie aktívnejšie rieši, znamená to, že vidí možnosť, že je odôvodnené. To je však v tomto prípade iste pre mnohých len ťažko predstaviteľné.

Vyhrážali sa, alebo chceli len odborný posudok?

Polícia sa tiež bráni, že od Klubu 500 žiada len „odbornú a ucelenú“ informáciu. Pravdou však je, že v liste je obsiahnutá aj požiadavka na uvedenie názoru združenia na dovoz ropy z Ruska s upozornením, že na základe tohto stanoviska sa NAKA bude rozhodovať o ďalších krokoch. Polícia si však aj napriek týmto skutočnostiam stojí za svojim: „Dožiadaním vyšetrovateľ zisťuje možný následok, ako jednu z podstatných okolností, ktorú je potrebné preveriť. Medializované dožiadanie nebolo adresované konkrétnej osobe, ale spomínanému občianskemu združeniu. Podľa vyšetrovateľa totiž môže byť občianske združenie kompetentné poskytnúť odbornú a ucelenú informáciu potrebnú na jeho rozhodnutie. V žiadnom prípade nejde o kriminalizovanie významných slovenských podnikateľov.“

Bude vás zaujímať:

  1. Štefan Hamran
  2. Jedna z troch variant, ako má vyzerať vozidlo slovenskej polície.
  3. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie na tému - Reakcia na medializované informácie 16. mája 2022 v Bratislave.

Otázky vyšetrovateľa boli pritom vraj v poriadku. „Vyšetrovateľove otázky vo zverejnenom dožiadaní vychádzajú z obsahu a formulácie trestného oznámenia. Potrebuje totiž zistiť skutkový stav veci, aby o nej neboli dôvodné pochybnosti. Potrebuje ich v rozsahu nevyhnutnom na ďalší postup. Pred začatím trestného stíhania je to bežná prax. Ak sa preverované skutočnosti nepotvrdia, trestné stíhanie nezačne. Ak sa potvrdia, začne. Bez relevantných informácií ale nie je možné rozhodovať,“ uzavrela Polícia SR pripúšťajúc, že by v tomto, na prvý pohľad bizarne vyzerajúcom prípade, mohla voči slovenským firmám začať trestné stíhanie za financovanie terorizmu.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hamranova polícia reaguje! Pripúšťa reálne trestné stíhanie slovenských firiem za financovanie terorizmu

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti