eReport.sk
Peňazí nikdy nie je dosť
Úradnícky premiér Ľudovít Ódor a prezidentka Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR- Jaroslav Novák

Exminister vnútra Palko: Čaputová a Ódor vyzerajú ako Hamranove bábky, opil ich rožkom!


Hamran fabuluje a zneužíva nevedomosť verejnosti. Bývalý minister vnútra Vladimír Palko si myslí, že premiér Ľudovít Ódor by mal odvolať policajného prezidenta Štefana Hamrana! Ten má už dlhšie prekračovať svoje právomoci politicky ladenými vyhláseniami a to či už prostredníctvom tlačových konferencií, alebo aj aktivity oficiálnych stránok polície na sociálnych sieťach. Svojimi krokmi pri odvolávaní Šimka, ale aj neskoršou „oslavnou“ tlačovkou však Hamran podľa Palka prekročil už až príliš kritickú hranicu. To, že sme Hamrana ešte ako policajného prezidenta prakticky nevideli v uniforme napovedá, že jeho politická aktivita nie je náhodná.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Kde je pani prezidentka?
  2. Zákon hovorí jasne
  3. Šimko šokuje

„Premiér a prezidentka vyzerajú ako Hamranove bábky. A štát vyzerá trápne. Poučenie z ústrednej politickej témy končiaceho sa týždňa znie, že prezidentku a premiéra opili rožkom. Ódor by mal Hamrana odvolať,“ uviedol Palko pre Štandard.

Hamran fabuluje a zneužíva nevedomosť verejnosti

Hamran podľa Palka používa jasnú metódu. Verejnosť vraj informuje o probléme, ktorý v skutočnosti neexistuje, no on sa chystá venovať veľa času a energie jeho riešeniu. Spoliehať sa pri tom má na to, že verejnosť nie je ani náhodou informovaná o všetkom.

Bežný občan sa totižto nevyzná v pravidlách ani procesoch, ktoré sa týkajú policajného zboru. Ako už bolo viackrát povedané, Šimko v podstate parafrázoval zákon a situácia, kedy je niekto za parafrázovanie zákona odvolaný, je v demokratickej Európe doslova ojedinelá.

„Hamranom vyslovená domnienka, že v spore sa jedná možno i o generačný konflikt, je už len také drobné chrapúnstvo ako čerešnička na torte. Ako keby Šimko mal byť predstaviteľom nejakých dávnych temných čias, no a teraz prichádzajú „hamranovci.“ Absurdné,“ pokračuje Palko.

Rozprávka o temných silách

Šimko si mimo iného dovolil aj kritiku konkrétneho policajta za nezvládnutý zásah v Dubnici nad Váhom. Hamran, ktorý sám pri nástupe políciu kritizoval, však dnes tvrdí, že minister políciu kritizovať nemôže.

To je opäť zvláštne, keďže stále platí, že policajný prezident je ministrovým podriadeným a situáciu, kedy podriadený určuje to, čo môže a nemôže nadriadený rozprávať, asi nikto z nás z bežnej práce nepozná.

Hamranova kritika pri nástupe bola silná, avšak nič z toho, čo hovoril, preukázané nebolo. Temné sily, o ktorých vtedy Hamran v súvislosti s policajným zborom hovoril, môžeme dnes už kľudne vnímať skôr ako rozprávkový marketingový koncept. Ktorým sa k moci dostali ľudia ako Igor Matovič (OĽANO) alebo Zuzana Čaputová.

Hamran sa cíti byť nad zákonom

Na poslednej tlačovej besede sa dokonca policajný prezident dostal do bizarnej situácie, kedy odporoval zákonu a miestami to dokonca pôsobilo, že je vo svojom vnútri presvedčený, že jeho tvrdenia a názory sú na Slovensku zákonom. Príkladom má byť výrok, že policajný zbor neriadi minister vnútra.

„Policajný zbor riadi minister, lebo odsek 1 hovorí, že Policajný zbor je ministrovi podriadený. Po druhé policajný prezident riadi len niektoré policajné útvary, ale nie všetky. Neriadi napríklad Úrad inšpekčnej služby, neriadi Úrad na ochranu ústavných činiteľov, atď,“ oponuje Hamranovi Palko.

Juhás obhajoval trestne stíhané čurillovca vo svojom úrade

Na predmetnej tlačovke sa podľa Palka nevyznamenal ani šéf Úradu inšpekčnej služby Peter Juhás. Ten sa odvážil tvrdiť, že minister nemá rozprávať do personálnej nominácie na inšpekcii. S tým by čiastočne súhlasila aj odborná verejnosť.

Nie však v tejto konkrétnej situácii. Kedy bol čurillovec Pavol Ďurka dosadený do úradu, ktorý proti nemu vedie živú kauzu. Šimko vraj chcel, aby o celej veci najprv rozhodla prokuratúra. Skúmanie zákonnosti procesov na Úrade inšpekčnej služby však Juhásovi nevoňalo a bol dokonca taký odvážny, že to povedal aj nahlas.

„Fico, hoci nehovorí pravdu vo všetkom, no niekedy pravdu má. Niektoré trestné stíhania naozaj boli nezmyselné. Niektoré lajdácke, a niekedy sa policajti NAKA naozaj dopúšťali neetického konania.

A druhým nebezpečným trendom je to, že predstavitelia nedávnej vlády, Matovič, Heger, politici OĽaNO, minister Mikulec a ďalší si nedokázali priznať, že nie všetko je v trestných stíhaniach v poriadku.

Keď sa stal policajným prezidentom Hamran, de facto mediálne nahradil Mikulca a na suplovanie ministra si zvykol. A stal sa predstaviteľom tohto druhého trendu, ktorého základom je viera v neomylnosť hamranovcov. Tento druhý trend už po odvolaní Šimka prerástol do neprípustných rozmerov,“ konštatuje vo všeobecnejšej rovine Palko.

„Ódor by mal Hamrana odvolať“

Vo finále podľa exministra platí, že by Ódor ako poverený minister vnútra mal Hamranovi ukázať, že kde je jeho miesto.

„Škody, ktoré boli spôsobom, akým došlo k Šimkovej politickej likvidácii, napáchané, zatiaľ možno ešte ani nevieme vyhodnotiť. Keď premiér Ódor pochopí, čo vlastne s prezidentkou spáchali, mal by Hamrana odvolať.

Premiér bol poverený riadením ministerstva vnútra a môže to kedykoľvek urobiť. Ak to neurobí, mal by Hamranovi aspoň prikázať, nech sa už ako policajt vyjadruje len k rýdzo policajným veciam, nie k politickým súvislostiam,“ dodal Palko.

Zdroj: Štandard

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister vnútra Palko: Čaputová a Ódor vyzerajú ako Hamranove bábky, opil ich rožkom!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: