tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Nevyzerá to vôbec dobre! Ceny elektriny v Európe už prekračujú rekordy

Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximum. Príčinou je pokračujúce zdražovanie plynu. V priebehu dvoch mesiacov sa zdvojnásobili, čo ešte prehĺbilo energetickú krízu v Európe, ktorá môže stiahnuť ekonomiku regiónu do recesie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v pondelok až o 3,2 % na 475 eur za megawatthodinu (MWh). To je takmer šesťnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Len počas uplynulých dvoch mesiacov sa cena zdvojnásobila.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Brigita Schmögnerová na diskusii Stredoeurópskeho fóra 17. novembra 2009 v Bratislave.
  2. Na videosnímke vydanej 10. februára 2022 raketový systém S-400 rozmiestnený v bieloruskej Brestskej oblasti počas rusko-bieloruských manévrov
  3. Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO).
  4. Lekárska fakulta UPJŠ
  5. Najmä veľké nákladné autá, kamióny, rôzne stavebné stroje, ale aj autobusy stále fungujú vďaka nafte. Ilustračná snímka.

Príčinou zdražovania elektriny sú obavy, či sa v Európe počas budúcej zimy vyrobí dostatok elektriny, keďže krajiny v regióne zápasia s nedostatkom dodávok plynu spôsobeným ruskou útočnou vojnou na Ukrajine. Ďalším faktorom sú výpadky atómových kapacít vo Francúzsku, čo obmedzuje možnosti exportu francúzskej elektriny v najbližších mesiacoch, rovnako ako vysoké teploty a sucho na kontinente.

V pondelok pokračovali v raste aj ceny zemného plynu v Európe. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame stúpol až o 3,9 %.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nevyzerá to vôbec dobre! Ceny elektriny v Európe už prekračujú rekordy

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku