eReport.sk
Na snímke generál Pavel Macko.
Na snímke generál Pavel Macko. Foto: tasr

Generálporučík vo výslužbe vychválil dohodu s USA „do neba“: Je vzájomne výhodná!

Vyzerá to tak, že nielen vládni predstavitelia na čele s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) a šéfom slovenskej diplomacie Ivanom Korčokom (nom. SaS) vehementne obhajujú vládou schválenú dohodu o obrannej spolupráci medzi Slovenskou republikou a USA. Aktuálne zarezonovala totiž reakcia šéfa neparlamentnej strany ODS Pavla Macka. Macko, rovnako ako Naď s Korčokom, ani v najmenšom nepripúšťa, žeby zmluva s Američanmi mohla byť pre Slovensko nevýhodná. Podľa jeho slov výhodnosť takejto dohody sa „neposudzuje peniazmi alebo subjektívnym pocitom nejakého sudcu alebo prokurátora“.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) v ničom neporušuje suverenitu Slovenska. Dokument plne rešpektuje suverenitu rozhodovania ústavných orgánov SR o povolení tranzitu, pobytu, cvičení a operačnom pôsobení spojeneckých vojsk. Uviedol to generálporučík vo výslužbe Pavel Macko, ktorý je zároveň predsedom mimoparlamentnej strany ODS – Občianski demokrati Slovenska. Podľa jeho slov výhodnosť takejto dohody Neposudzujú sa peniazmi alebo subjektívnym pocitom nejakého sudcu alebo prokurátora.

Výhodnosť treba posudzovať spoločným cieľom, ktorý takéto dohody majú dosiahnuť. Neposudzujú sa peniazmi alebo subjektívnym pocitom nejakého sudcu alebo prokurátora.

Pavel Macko.

„Cvičenia cudzích vojakov u nás, ale aj cvičenie našich vojakov v zahraničí v súlade s Ústavou SR schvaľuje vláda SR. Súčasťou rozhodnutia je aj vymedzenie počtov vojakov a hlavných druhov výzbroje a materiálu. O všetkom ostatnom rozhoduje Národná rada SR,“ uviedol Macko s tým, že navrhovaná dohoda toto nijako nemení, dokonca priamo odkazuje na túto kompetenciu.

Výhodnosť vraj treba posudzovať spoločným cieľom

„Tieto dohody sú predovšetkým o statuse ozbrojených síl, pravidlách styku a logistickej a administratívnej podpory, ak tranzit, pobyt, cvičenie alebo vojenské operácie nastanú. Nijakým spôsobom tieto dohody priamo nezakladajú vznik týchto situácií,“ priblížil.

Dohoda je podľa Macka vzájomne výhodná. „Výhodnosť treba posudzovať spoločným cieľom, ktorý takéto dohody majú dosiahnuť. Neposudzujú sa peniazmi alebo subjektívnym pocitom nejakého sudcu alebo prokurátora,“ skonštatoval.

„Suverenita je garantovaná len vďaka kolektívnej obrane“

Macko pripomenul, že cieľom tohto typu dohôd je zaistiť Slovensku bezpečné prostredie, bez ktorého nemôže fungovať ani ekonomika, ani právny štát a suverenita.

Generálmajor Pavel Macko ako zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR počas slávnostného nástupu príslušníkov aktívnych záloh v priestoroch Ženijného práporu v Seredi 16. mája 2017. – Foto: tasr

„Slovensko sa stalo súčasťou kolektívnej obrany, aby mohlo radikálne odzbrojiť a ušetriť na vlastnej obrane. Naša suverenita je garantovaná len vďaka kolektívnej obrane a odstrašujúcej schopnosti a potenciálu NATO. Lenže táto schopnosť bude uveriteľná len vtedy, ak bude všetkým naokolo jasné, že to nie je len fráza a že máme technické, organizačné a aj právne podmienky na to, aby sme v prípade potreby vedeli rýchlo prijať a integrovať posily od spojencov,“ myslí si generál vo výslužbe.

Európa vraj nie je schopná sa samostatne brániť

Takáto dohoda je podľa neho bežná aj pre iné členské krajiny EÚ. Uzatvárajú ich aj tie, ktoré nie sú členmi NATO. „Treba povedať, že napriek veľkým početným stavom armád európskych členov NATO, Európa nie je momentálne schopná sa samostatne brániť nielen veľkej, ale aj strednej vojenskej hrozbe. Chýbajú nám dokonca niektoré strategické spôsobilosti a to aj v oblasti manévru a prepravy. USA stále znášajú najväčšiu finančnú a aj vojenskú záťaž našej kolektívnej obrany,“ pripomenul Macko s tým, že zatiaľ to zapadá do ich celkovej geopolitickej stratégie.

Vláda SR v stredu (12. 1.) odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády uviedli, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová
  2. Robert Fico ako premiér a Ivan Korčok ako štátny tajomník rezortu zahraničia v októbri 2017.
  3. Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Videosnímka z miesta kolízie.
  5. Na snímke účastníci protest s veľavravným transparentom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Generálporučík vo výslužbe vychválil dohodu s USA „do neba“: Je vzájomne výhodná!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti