eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Ceny dreva prudko rastú: Ľudia sa zásobujú aj na desať zím!

České domácnosti, ktoré môžu kúriť drevom, sa ním už teraz v nebývalej miere zásobujú na budúcu vykurovaciu sezónu. Zároveň sa však drevo vyťažené pre kôrovca naďalej vo veľkom vyváža do zahraničia. Cena dreva tak v Česku v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 vzrástla na viac než trojnásobok. Informoval tom server novinky.cz.

Prudký nárast cien

„Ešte v roku 2019 dosahovala priemerná cena dreva 853 Kč (34,49 eura) za kubík a museli sme ho dávať aj do medziskladov. Pri takom malom dopyte boli zisky minimálne. Teraz je však situácia opačná. Keby sme mali dreva aj osemkrát viac, bez problémov by sme ho predali,“ povedal pre denník Právo hovorca Správy Národného parku Šumava Jan Dvořák.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke fabrika na spracovanie ropy.
  2. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.

Za prvé štyri mesiace tohto roka predávali drevo s priemernou cenou 2152 Kč za kubický meter (m3), v máji sa už cena zvýšila na 2600 Kč (105,13 eura). Stavebné drevo stojí zhruba 3000 Kč/m3. „A záujem je stále vysoký,“ dodal Dvořák. Podľa neho dve tretiny dreva zo šumavského národného parku smerujú na píly v Česku a tretina priamo do Rakúska a Nemecka. Aj z píl však potom veľká časť ide na export.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ceny dreva prudko rastú: Ľudia sa zásobujú aj na desať zím!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti