eReport.sk
Uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou.
Uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou. Foto: tasr

FOTO Zlyhala opäť naša vláda? Na hraniciach to poriadne vrie, búria sa Slováci aj Česi!

Malý, menej dôležitý občan. Vakcína je sloboda! Aj to stálo dnes na transparentoch ľudí na česko-slovenskej hranici. Búria sa a protestujú, pretože mnohé priechody nariadila slovenská vláda uzavrieť. Život to komplikuje nielen Slovákom, ale aj mnohým občanom Česka. Vyzerá to tak, že náš koaličný štvorlístok opäť raz zlyhal…

Slovensko začalo s intenzívnymi kontrolami cestujúcich, dokonca úplne uzavrelo väčšinu hraničných priechodov. To rozčúlilo ľudí na oboch stranách česko-slovenskej hranice. Niekde to občania vzali do svojich rúk, a keď išli policajti na obed, zátarasy si posunuli a prešli. Problémy má kvôli prísnemu opatreniu slovenskej strany aj autobusová doprava. Český minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) už kvôli tomu rokoval so svojím slovenským náprotivkom Romanom Mikulcom, informuje dnes TV NOVA.

Uzatvorené priechody nie sú asi také bezvýznamné

„Slovenská polícia a armáda stráži hranice so všetkými susednými štátmi. Dôvodom sú obavy z delta mutácie koronavírusy, ktorá sa šíri z Indie do zvyšku sveta. Zatvorená je významná časť hraničných priechodov, na ktorých sa objavili betónové alebo plechové zátarasy,“ uvádza portál českej súkromnej televízie

Vláda prijala opatrenie, pred ktorým nás z Česka už varovali:

  1. Hraničný prechod s Maďarskom pre vozidlá do 3,5 t na moste cez rieku Roňava SVK Slovenské Nové Mesto//HUN Sátoraljaújhely.
  2. Slovensko, hranica, tabuľa
  3. Ján Filka.

TV NOVA pripomína, že podľa tvrdenia slovenskej vlády malo ísť o prechody malého významu. „Napríklad, ale ten medzi obcami Moravské Lieskové a Strání je ale na ceste I. triedy. Od utorkových ranných hodín sa tam tvoria kolóny, vojaci a policajti otáčajú nielen osobné autá, ale aj autobusy. Slovenská polícia plánuje v najbližších dňoch zriadiť na veľkých priechodoch špeciálne jazdné pruhy pre očkovaných, aby frontám predišla,“ informujú na stránke televízie s tým, že napätie na hranici sa stupňuje a to na jej oboch stranách

Ľudia si sami posunuli zátarasy a prešli

„Napätie by sa tam dalo krájať, rovnako rozčúlení sú Česi aj Slováci, ktorým nariadenie z Bratislavy komplikuje život. Podľa reportéra TV Nova došla niektorým trpezlivosť, a keď odišli policajti a vojaci na obed, zátarasy posunuli a autá mohla desiatky minút bez obmedzenia prechádzať. Na mnohých prechodoch ľudia protestovali. U betónových zátarás medzi obcami Vrbovce a Velká nad Veličkou ich boli desiatky, priniesli si aj českú vlajku,“ hodní príspevok televíziu vybičovanú atmosféru.

GALÉRIA: Situácia na uzavretom hraničnom priechode Vrbovce – Velká nad Veličkou

FOTOGALÉRIA – Foto: tasr

Zatvorené prechody pritom nie sú jediným sprísnením režimu na česko-slovenských hraniciach, pripomínajú novinári z Česka. „Strážcovia zákona zatiaľ náhodne kontrolujú negatívne testy, potvrdenie o očkovaní či prekonaní covidu-19 a vyplnenie vstupného formulára eHranica. Príslušné doklady musia na vyzvanie predložiť aj ľudia cestujúci hromadnou dopravou vrátane vlakov. Policajti ich po nich môžu chcieť aj na stanici. Výnimku z kontrol má nákladná doprava,“ popisujú Česi opatrenia, ktoré naša vláda prijala.

Hamáček už upozornil Mikulca

Kvôli komplikáciám na hraniciach rokoval minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) so slovenským náprotivkom Romanom Mikulcom. Ten sľúbil, že to v stredu preberie so slovenskou vládou. “Práve som hovoril so svojím slovenským kolegom Romanom Mikulcom. Upozornil som ho na komplikácie, ktoré vznikli v dôsledku uzavretia niektorých hraničných prechodov. Informoval ma, že zajtra bude o tejto veci rokovať slovenská vláda a o výsledku ma bude informovať,” uviedol Hamáček na twitteri.

Starosta Horného Srnia: Ani očkovaní nemôžu prejsť

Uzatvorený hraničný priechod s Českou republikou komplikuje situáciu i obyvateľom Horného Srnia v okrese Trenčín. Problémy spôsobuje najmä Slovákom, ktorí v Českej republike pracujú. Rovnaká situácia je podľa starostu Horného Srnia Jozefa Húserku i na českej strane, informovala dnes agentúra TASR.

“Opatrenie spôsobuje problém ľuďom, ktorí žijú v prihraničí, pracujú v cementárni, vo firme Ligna, dopravcovia. Ide aj o ľudí, ktorí chcú cestovať cez hranice, na dovolenky. Sú očkovaní alebo spĺňajú všetky kritériá na ochranu zdravia a nemôžu chodiť cez hranice,” priblížil Húserka.                    

Starosta odmietol tvrdenie, že by bol hraničný priechod v Hornom Srní málo využívaný a frekventovaný. “Je to cesta prvej triedy z Ostravy, Frýdku-Místku, Vsetína, Nového Jičína, Zlína a z tejto strany ide o dosť frekventovaný prechod na Moravu,” argumentoval.  

Húserka sa plánuje obrátiť na vládu

Uzatvorenie hraničného priechodu podľa starostu komplikuje situáciu i obyvateľom Českej republiky, ktorí zase pracujú na Slovensku. “Starosta mesta Brumov-Bylnice Kamil Macek napíše na ich ministerstvo vnútra, aby to riešili s nami, keďže sme zavreli aj ich hranicu,” ozrejmil Húserka. Starosta zároveň kritizoval, že o uzatvorení priechodu samospráva nič nevedela a na obec sa podľa neho obracajú nespokojní obyvatelia. 

Nespokojnosť s opatreniami v súvislosti so zamedzením šírenia nového koronavírusu v podobe uzatvorenia hraničného priechodu prišlo v utorok do Horného Srnia vyjadriť podľa odhadu starostu i približne 200 ľudí. Húserka sa podľa svojich slov plánuje obrátiť na kompetentné ministerstvá a vládu SR.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport