eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Kto pôjde z dovolenky do karantény? Pozrite si Mikasovu vyhlášku, už ju zverejnili

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na novú vyhlášku ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie Slovenska, ktorú v piatok zverejnili vo Vestníku vlády SR. Vyhláška nadobudne účinnosť 9. júla.

Vyhláška upravuje povinnosti prichádzajúcich osôb na územie SR pri registrácii na http://korona.gov.sk/ehranica a výnimky z tejto povinnosti, rovnako tak podmienky karantény pri vstupe na územie SR vrátane režimu pre ľudí cestujúcich za prácou, ktorí nie sú zaočkovaní a tiež študentov.

Počas leta čaká na Slovákov, ktorí vycestujú, karanténa

  1. Prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.
  2. Zľava Krčméry, Lengvarský a Mikulec.
  3. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Robert Fico (Smer-SD)
  5. Hraničný prechod s Maďarskom pre vozidlá do 3,5 t na moste cez rieku Roňava SVK Slovenské Nové Mesto//HUN Sátoraljaújhely.
  6. Uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou.

Znenie predpisu prináša definíciu plne zaočkovanej osoby. „Okrem COVID preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku,“ pripomína v tejto súvislosti Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

Vyhláška sa týka aj podmienok vstupu na územie SR leteckou dopravou, či tranzitu cez krajinu aj s určením koridorov, ktorými možno prechádzať.

„(1) Podľa § 48 ods. 4 písm. u) a § 12 ods. 2 písm. c) zákona sa pre všetky osoby, ktoré od 9. júla 2021 od 06:00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, nariaďuje izolácia v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení, ktorá sa skončí pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej 14. dňa alebo obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať najskôr v piaty deň izolácie. U detí do dvanástich rokov sa pri bezpríznakovom priebehu izolácie, táto ukončuje ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti, „ uvádza vo vyhláške s tým, že ustanovenie sa nesťahuje na plne zaočkované osoby, pričom presne definuje aj ďalšie výnimky z karantény.

Celý text vyhlášky (má 15 strán aj s prílohami), ktorú dnes podpísal hlavný hygienik Ján Mikas, nájdete v pripojenej galérii.

Celá vyhláška ÚVZ ku karanténnym povinnostiam

Zdroj: www.minv.sk

Zdroj: tasr


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto pôjde z dovolenky do karantény? Pozrite si Mikasovu vyhlášku, už ju zverejnili

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre