eReport.sk
Pavel Fischer
Pavel Fischer. Foto: tasr

FOTO Ukrajinský veľvyslanec v Česku mal radosť: Senát v Prahe schválili TAKÚTO rezolúciu


Senát českého parlamentu prijal v stredu rezolúciu, ktorou uznáva zločiny páchané ruskými silami na Ukrajine za genocídu ukrajinského ľudu.

Horná komora o uznesení rozhodla na návrh svojho výboru pre zahraničie, obranu a bezpečnosť, píše spravodajský server Novinky.cz. Senát „odsudzuje etnicky motivované zločiny proti ľudskosti, ako sú hromadné popravy, prejavy neúcty k mŕtvym, mučenie, znásilňovanie, fyzické i duševné násilie alebo nútené deportácie detí, ktorých sa Rusko dopúšťa systematicky a vo veľkom, ako prejavy genocídy proti ukrajinskému ľudu“, uvádza sa v rezolúcii.

Podobné vyhlásenie v utorok jednomyseľne schválil aj litovský parlament. Nad rámec označenia genocídy ešte Rusko vyhlásil za teroristický štát.

Znenie dokumentu na Twitteri zverejnil predseda výboru pre zahraničie, obranu a bezpečnosť Pavel Fischer.

GALÉRIA – Foto: twitter.com/pavelfischer

Ukrajinský veľvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis sa za rezolúciu, ktorá sa vyslovuje aj za ďalšie poskytovanie zbraní a podporuje udelenie štatútu kandidátskej krajiny Európskej únie Ukrajine, poďakoval. Podobné vyhlásenie v utorok jednomyseľne schválil aj litovský parlament. Nad rámec označenia genocídy ešte Rusko vyhlásil za teroristický štát.

Text dokumentu tiež viní ruské ozbrojené sily z toho, že sa „úmyselne a systematicky zameriavajú na civilné ciele“. Litovský jednokomorový parlament Seimas v rezolúcii nazýva „rozsiahlu ozbrojenú agresiu – vojnu – proti Ukrajine zo strany ozbrojených síl Ruskej federácie a jej politického a vojenského vedenia za genocídu ukrajinského ľudu“.

Cieľom Moskvy je podľa litovských poslancov úplne alebo čiastočne zničiť ukrajinský národ.

Ruská armáda podľa znenia rezolúcie masovo pácha na Ukrajine vojnové zločiny vrátane vraždenia, mučenia a znásilňovania civilistov. Cieľom Moskvy je podľa litovských poslancov úplne alebo čiastočne zničiť ukrajinský národ. Parlament vo Vilniuse vyzval tiež na zriadenie medzinárodného súdneho tribunálu, ktorý by preskúmal obvinenia, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  2. Robert Fico počas tlačovky Smeru-SD.
  3. Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová.
  4. Obyvatelia mesta Doneck mávajú ruskými vlajkami a oslavujú uznanie nezávislosti Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) zo strany Ruska, ktorého prezident Vladimir Putin podpísal príslušné výnosy v pondelok 21. februára 2022. V reakcii na krok Moskvy mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok veèer sériu telefonátov s viacerými západnými lídrami - vrátane prezidenta USA Joea Bidena -, zvolal zasadnutie Rady národnej bezpeènosti a obrany a ešte v pondelok veèer predniesol prejav k národu.FOTO TASR/AP People wave Russian national flags celebrating the recognizing the independence in the center of Donetsk, the territory controlled by pro-Russian militants, eastern Ukraine, late Monday, Feb. 21, 2022. In a fast-moving political theater, Russian President Vladimir Putin has moved quickly to recognize the independence of separatist regions in eastern Ukraine in a show of defiance against the West amid fears of Russian invasion in Ukraine. (AP Photo/Alexei Alexandrov) *** Local Caption *** ohòostroj
  5. Na archívnej snímke Andrij Deščycia.
  6. Leonid Kravčuk.

Ešte v apríli Macron kritizoval používanie slova genocída

Ešte v polovici apríla francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že obviniť Rusko z páchania genocídy na Ukrajine by mohlo viesť k rozšíreniu vojny a slovnej eskalácii. „Slovo genocída má svoj význam“ a „treba ho charakterizovať právne, nie politikmi“, povedal Macron pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu France Bleu.

„Štáty, ktoré sa domnievajú, že ide o genocídu, majú podľa medzinárodného práva povinnosť zasiahnuť. Je to to, čo ľudia chcú? Nemyslím si to,“ vysvetlil šéf Elyzejského paláca. Podľa neho by to znamenalo stať sa „spolubojovníkom“ vo vojne, čo by mohlo vtiahnuť do konfliktu aj západné krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Vyhlásenia o genocíde si osvojil Biden aj Trudeau

Tento výraz v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajine použili aj americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau. Macron a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa k nim odmietli pridať. Slovu genocída sa vyhol aj generálny tajomník OSN António Guterres. „Genocída je prísne definovaná v medzinárodnom práve. A my v OSN sa spoliehame na konečné právne rozhodnutie príslušných súdnych orgánov,“ povedal.

Dohovor OSN o genocíde z roku 1948 uvádza, že „genocídou sa rozumie ktorýkoľvek z uvedených činov spáchaných v úmysle zničiť úplne alebo čiastočne niektorú národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú“.

Holandská profesorka politikov tiež varovala

Cecily Roseová, profesorka medzinárodného verejného práva na Leidenskej univerzite v Holandsku, pre AFP uviedla, že tento výraz „by mali politici používať s veľkou opatrnosťou a obozretnosťou a pokiaľ možno na základe nezávislého orgánu na zisťovanie faktov“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane označil ruský vojenský útok za „genocídu“ a Macrona za jeho vyhlásenie ešte v apríli logicky kritizoval.

Za pôvodcu tohto termínu sa považuje právnik poľsko-židovského pôvodu Raphael Lemkin, napísala AFP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Ukrajinský veľvyslanec v Česku mal radosť: Senát v Prahe schválili TAKÚTO rezolúciu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre