eReport.sk
Francúzský prezident Emmanuel Macron.
Francúzský prezident Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Macron odkázal svetu: Slovo genocída má svoj význam! Charakterizujme ho právne, nie politikmi

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že obviniť Rusko z páchania genocídy na Ukrajine by mohlo viesť k rozšíreniu vojny a slovnej eskalácii. TASR o tom informovala na základe správy AFP.

„Slovo genocída má svoj význam“ a „treba ho charakterizovať právne, nie politikmi“, povedal Macron pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu France Bleu.

„Štáty, ktoré sa domnievajú, že ide o genocídu, majú podľa medzinárodného práva povinnosť zasiahnuť. Je to to, čo ľudia chcú? Nemyslím si to,“ vysvetlil šéf Elyzejského paláca.

Cecily Roseová, profesorka medzinárodného verejného práva uviedla, že výraz genocída by mali politici používať s veľkou opatrnosťou a obozretnosťou a pokiaľ možno na základe nezávislého orgánu na zisťovanie faktov.

Podľa neho by to znamenalo stať sa „spolubojovníkom“ vo vojne, čo by mohlo vtiahnuť do konfliktu aj západné krajiny v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Macron povedal, že vo štvrtok ráno hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý sľúbil, že bude s Macronom diskutovať o použití termínu genocída. Ďalší ich spoločný telefonát je naplánovaný ešte v priebehu štvrtka.

Zelenskyj kritizoval francúzskeho prezidenta

Zelenskyj v stredu kritizoval francúzskeho prezidenta za to, že odmietol označiť zabíjanie na Ukrajine za genocídu. Takisto podrobil kritike Macronovo označenie Rusov za „bratský“ národ.

Ukrajinský prezident opakovane označil ruský vojenský útok za „genocídu“. Za pôvodcu tohto termínu sa považuje právnik poľsko-židovského pôvodu Raphael Lemkin, píše AFP.

Scholz s Macronom odmietli rétoriku šéfa Bieleho domu

Tento výraz v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajine použili aj americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau. Macron a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa k nim odmietli pridať.

Slovu genocída sa na stredajšej tlačovej konferencii vyhol aj generálny tajomník OSN António Guterres. „Genocída je prísne definovaná v medzinárodnom práve. A my v OSN sa spoliehame na konečné právne rozhodnutie príslušných súdnych orgánov,“ povedal.

Expertka: Politici by mali by veľmi opatrní

Dohovor OSN o genocíde z roku 1948 uvádza, že „genocídou sa rozumie ktorýkoľvek z uvedených činov spáchaných v úmysle zničiť úplne alebo čiastočne niektorú národnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu ako takú“.

Cecily Roseová, profesorka medzinárodného verejného práva na Leidenskej univerzite v Holandsku, pre AFP uviedla, že tento výraz „by mali politici používať s veľkou opatrnosťou a obozretnosťou a pokiaľ možno na základe nezávislého orgánu na zisťovanie faktov“.

Related Posts

 1. Piatich nelegálnych migrantov zo Sýrie objavila polícia počas utorňajšej (22. 2.) kontroly v Štúrove.
 2. Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia (RN) Marine Le Penová
 3. Aký je pôvod koronavírusu?
 4. Stojíme za ukrajinským ľudom
 5. Kosáky aj sekery. Jedna z oficiálnych fotografií, ktorá bola súčasťou upútavok na poľský film Volyň.
 6. Emmanuel Macron
 7. Premiér Poľska Mateusz Morawiecki.
 8. Je Macron cynický?
 9. Krížová cesta s amatérskymi divadelníkmi v historických krojoch počas otvorenia kalvárie, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 2020 v Krásne nad Kysucou.
 10. Francúzský prezident Emmanuel Macron.
 11. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odpovedá na otázky počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press vo svojom úrade v Kyjeve v sobotu 9. apríla 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron odkázal svetu: Slovo genocída má svoj význam! Charakterizujme ho právne, nie politikmi

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti