eReport.sk
Spravodlivá bojovníčka
Mária Kolíková. Foto: tasr

Fico vyzýva Kolíkovú, aby odstúpila! Nové skutočnosti o smrti advokáta Krivočenka vo väzbe


Dňa 23. marca 2022 malo byť ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (OĽANO) doručené písomné stanovisko verejnej ochrankyne práv Márii Patakyovej k smrti advokáta Ľubomíra Krivočenka, ktorý zomrel v kolúznej väzbe na covid-19. Aj napriek tomu, že zomrel vo väzbe, mu vina nikdy dokázaná nebola. Podľa Patakyovej bolo porušené Krivočenkove právo na ochranu zdravia. Krivočenkovi nebola poskytnutá pľúcna ventilácia v pokročilom štádiu covidu aj napriek tomu, že v tom momente bolo na Slovensku 37 voľných ventilácií. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková aj napriek tomu po jeho smrti tvrdila, že žiadne voľné pľúcne ventilácie neboli. Zaujímavosťou je, že verejnosť sa o stanovisku ombudsmanky dozvedela až dnes, keď o ňom informoval opozičný líder Robert Fico (Smer-SD). Fico teraz žiada vyvodenie politickej zodpovednosti voči Kolíkovej a trestnoprávnej zodpovednosti voči príslušnému vyšetrovateľovi a dozorujúcemu prokurátorovi.

„Za zbytočnú smrť advokáta Krivočenka vo väzbe musia byť vyšetrovateľ Horváth a dozorujúci prokurátor ÚŠP Hruška postavení pred súd. Dňa 23. marca 2022 verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová písomne oznámila ministrovi zdravotníctva, že došlo k porušeniu práva na ochranu zdravia advokáta Ľubomíra Krivočenka. Po slovensky povedané, že ho nechali vo výkone väzby zbytočne zomrieť na Covid. A nič sa nedeje. Médiá neinformujú o tomto zásadnom zistení verejnej ochrankyne práv a ministerka spravodlivosti Kolíková, politicky zodpovedná za smrť advokáta, lebo výkon väzby je v jej rezorte, ďalej ruinuje justíciu. A dozorujúci prokurátor ďalších nevinných,“ tvrdí Fico vo videu.

„Zomrel, lebo sa na neho vykašľali“

Aj napriek tomu, že Rada Európy žiadala členské štáty, aby na ľudí vo väzbe v kontexte ochorenia covid-19 dávali pozor, na Slovensku pravdepodobne nastala zásadná chyba. „Týmto našim gestapákom ako je Kolíková môžete odporúčať čokoľvek. Majú toľko emócií a rešpektu k iným ako stará železná lopata. Choroba advokáta Krivočenka sa vo väzbe rozvíjala veľmi dramaticky, bol dokonca prevezený do väzenskej nemocnice v Trenčíne. Aj keď mu bola odporúčaná pľúcna ventilácia, ktorá mu mohla zachrániť život, vo väzenskom zariadení ju nedostal a nezabezpečili ani jeho prevoz do civilnej nemocnice. Advokát 28. februára 2021 vo väzbe na Covid zomrel, lebo sa doslova na neho vykašľali. O cynizme Kolíkovej svedčí, že na jeho smrť reagovala suchým konštatovaním, že nemali pre advokáta pľúcnu ventiláciu. A klamala, len sa tak prášilo,“ konštatuje Fico.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
  2. Vládna nepomoc?
  3. Robert Fico
  4. Beňová reaguje na Čaputovú
  5. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
  6. Zľava Richard Raši a Boris Kollár v štúdiu TV Markíza počas relácie Na telo.
  7. gen. M. Lučanský
  8. Roman Fitt (vpravo) na Ústavnoprávnom výbore NR SR. Naľavo v pozadí Mária Kolíková.
  9. ÚŠP je rajom kajúcnikov

Za pozornosti hodný sa dá považovať aj postup, ktorý bol vyšetrovateľom a prokurátorom zvolený voči advokátovej manželke. „Manželku Ľubomíra Krivočenka informovali o smrti jej manžela až po 24 hodinách. Nemala žiadne informácie o jeho zdravotnom stave, lebo vraj od manžela nemala notárom overené splnomocnenie. Ale my vieme, že advokát Krivočenko vo väzbe 4x žiadal o stretnutie s notárom, čo mu bolo vždy zamietnuté. Čistý fašizmus,“ tvrdí expremiér.

Majú sa ľudia vo väzbe báť o svoju bezpečnosť?

Jednoznačne sa otvára otázka, či sa ľudia vo väzbe môžu cítiť bezpečne. Smrť bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského a advokáta Krivočenka napovedá, že si niekto na výkon väzby a na kolúznu väzbu bude musieť na Slovensku poriadne posvietiť.

„Ako a prečo vo väzbe zomrel generál Lučanský, stále nevieme. U advokáta Krivočenka je už všetko úplne jasné. Na základe vyfabrikovaných dôkazov bol obvinený a držaný rok vo väzbe, tam sa nakazil Covidom, lebo sa nemal ako chrániť a tam ho nechali zomrieť bez poskytnutia základnej zdravotnej starostlivosti, ktorá bola bez akýchkoľvek problémov prístupná v civilných nemocniciach,“ uzavrel Fico.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico vyzýva Kolíkovú, aby odstúpila! Nové skutočnosti o smrti advokáta Krivočenka vo väzbe

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: