eReport.sk
Slovenský policajt telefonuje
Ilustračné foto: shutterstock/karolis kavolelis

Exvyšetrovateľ o vojne policajtov a oligarchoch: Týmito metódami ovplyvňujú vyšetrovania?


Vojna policajtov je realitou. Po treniciach medzi inšpekciou a Národnou kriminálnou agentúrou či zadržaní viacerých vyšetrovateľov, je jasné, že medzi kľúčovými inštitúciami nie je všetko s kostolným poriadkom. „Táto situácia bude mať veľký dopad na budúce vyšetrovanie závažných prípadov korupcie a hospodárskych zločinov,“ myslí si bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek. Komu podľa expolicajta podobná vypätá situácia ale vyhovuje najviac?

Medzi Národnou kriminálnou agentúrou a Úradom inšpekčnej služby to už dlhšie poriadne iskrí. Prednedávnom šéfka špeciálneho tímu zaoberajúceho sa pochybnými praktikami vyšetrovateľov Diana Santusová upozornila, že jej boli počas šetrenia zo strany vedenia hádzané pod nohy polená. Otáznym bol aj zásah policajného šéfa Petra Kovaříka do akcie spomínaného tímu. Bratislavský súd len nedávno rozhodol o väzobnom stíhaní obvinených vyšetrovateľov NAKA Milana Sabotu, Jána Čurillu, Pavla Ďurka a Štefana Mašinu, ktorí sa zaoberali najvypuklejšími prípadmi. Vo väzbe je paradoxne aj šéf Úradu inšpekčnej služby Peter Scholtz. Ako podobné kroky v budúcnosti ovplyvnia stíhania vo vážnych kauzách?

Viac článkov o vojne policajtov tu:

  1. Nebezpečný terorista na Slovensku?
  2. Eduard Heger
  3. Juhás tvrdí že ho ovplyvňoval Zurian

Čo bude ďalej?

„Viem si prestaviť, akú paniku a zdesenie to vyvolalo u ostatných policajtov. Najmä u tých, ktorí spolupracovali s týmito obvinenými vyšetrovateľmi. Znamená to, že mnohí sa okamžite stiahnu a zostanú pasívni. Mnohí budú vyčkávať ako sa vyvinie situácia. To znamená, že budú veľmi laxne pristupovať, k niektorým úkonom prideleným vo svojich pridelených prípadoch,“ opisuje Šátek možné scenáre vývoja situácie v radoch policajtov. Podčiarkol, že neočakáva, že sa nájde u mužov zákona niekto, kto bude nejak výnimočne razantne postupovať v ostro sledovaných kauzách.

Jozef Šátek (vľavo). – Foto: tasr

„Ak mal niekto za cieľ aspoň pribrzdiť, ak nie úplne zastaviť vyšetrovanie týchto závažných prípadov, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa mu to z časti podarí,“ zauvažoval bývalý policajt. Otázkou je, kto by mal o podobné „pribrzdenie“ vyšetrovania záujem. „Všetci zločinci, ktorí doteraz neboli aspoň dvadsať rokov trestne stíhaní,“ povedal otvorene Šátek. Patria do tejto skupiny prípadne, aj niektorí politici, ktorí vyvíjajú týmto smerom určitý tlak?

„Prepojenie politikov a oligarchie a korupcia medzi nimi, nahrávanie peňazí zo štátneho rozpočtu a krytie týchto zločinov najmenej pätnásť rokov dozadu, je veľkým tlakom pre politikov a oligarchov, aby to všemožne, a oni majú dostatok prostriedkov, aby to zastavili,“ zhodnotil Šátek.

Prostriedky oligarchov

O akých prostriedkoch bývalý policajt presne hovorí? „Môžu mať rôznu podobu. V prvom rade sú to materiálne alebo finančné prostriedky. Tieto osoby, ktoré sú ohrozené majú enormné zdroje, ktoré si my smrteľníci nevieme ani predstaviť. Čiže nejakých 500-tisíc či milión eur je z nášho pohľadu bohatstvo na celý život, pre nich to môže byť záchranná brzda,“ opísal expolicajt.

Ďalším takýmto prostriedkom podľa experta sú samotní politici. „Ak oligarcha chráni seba, chráni aj politika a platí to aj naopak. To sú spojité nádoby. V neposlednom rade je to zvláštna šedá kolóna, ktorá existuje vo všetkých štátnych orgánoch a je nasiaknutá do veľkej šírky a hĺbky. Sú to skorumpovaní štátni úradníci akéhokoľvek razenia. Sú to policajti, ale aj prokurátori. Nemyslime si, že všetci sudcovia, ktorí si to zaslúžia boli aj odhalení,“ nekompromisne dodal Šátek.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exvyšetrovateľ o vojne policajtov a oligarchoch: Týmito metódami ovplyvňujú vyšetrovania?

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne