eReport.sk
Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Generálna prokuratúra SR. Foto: tasr

Expodpredseda parlamentu vyzval Žilinku, aby zrušil svoju cestu do Ruska. Čo na to Generálna prokuratúra SR?

Generálny prokurátor Maroš Žilinka by mal v záujme ochrany dobrej reprezentácie Slovenska a právneho štátu svoju plánovanú cestu do Ruska pri príležitosti osláv výročia vzniku ruskej prokuratúry zrušiť. V piatok to uviedol poslanec Národnej rady SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.

Šeliga na Generálnej prokuratúre (GP) SR odovzdal oficiálny list aj zoznam občanov vtedajšieho Československa, ktorých medzi rokmi 1945 až 1960 vyviezli do sovietskych gulagov. „To považujem za prvých minimálne 7419 dôvodov, prečo by generálny prokurátor mal zrušiť svoju cestu na oslavy výročia prokuratúry v Rusku. Bude to výsmech pre obete aj ich rodiny,“ poukázal Šeliga. 

Musíme držať jednu partnerskú líniu, tvrdí Šeliga

Podľa Šeligu sa Žilinka chystá na oslavy do krajiny, kde  vraždia novinárov a viaceré zločiny nie sú vyšetrené. Pripomenul tiež, že generálny prokurátor Ruska je na sankčnom zozname EÚ, ktorý Slovensko rešpektuje. „Slovenská prokuratúra je súčasťou tej európskej. Musíme držať jednu partnerskú líniu. Takéto stretávanie vrhá zlé svetlo na slovenskú prokuratúru aj Slovensko,“ skonštatoval Šeliga. Poslanec preto opakovane Žilinku vyzval, aby svoju cestu prehodnotil.

Cesta do Ruska sa nepáči ani mimoparlamentnej strane

Mimoparlamentná strana ODS – Občianski demokrati Slovenska tiež vyzvala Žilinku, aby zrušil svoju cestu do Moskvy. „Ak je podľa názoru pána Žilinku potrebná účasť slovenského zástupcu v rámci dobrej vôle a odbornej spolupráce, tak mu odporúčame v duchu obvyklých diplomatických postupov vyslať zástupcu z nižšej protokolárnej úrovne,“ uviedla.

Generálna prokuratúra odmietla reagovať

Generálna prokuratúra (GP) SR odmieta reagovať na piatkové vyjadrenia poslanca Národnej rady (NR) SR za stranu Za ľudí Juraja Šeligu. „Generálna prokuratúra SR nebude reagovať na vyjadrenia politikov,“ uviedol hovorca GP Dalibor Skladan.

Žilinka sa plánuje v dňoch 11. až 13. januára v Rusku zúčastniť na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry. Spolu s ním by tam mali byť aj zástupcovia 34 krajín a medzinárodných inštitúcií. Podľa medializovaných informácií má byť však Žilinka jediným z hlavných predstaviteľov prokuratúry z krajín V4, ktorý sa zúčastní na oslavách v Moskve.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas tlačvej besedy.
  2. Juraj Šeliga ako otužilec počas januárového kúpania.
  3. Irena Bihariová (uprostred) počas tlačovky PS.
  4. Juraj Šeliga (Za ľudí)
  5. Juraj Šeliga (Za ľudí)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expodpredseda parlamentu vyzval Žilinku, aby zrušil svoju cestu do Ruska. Čo na to Generálna prokuratúra SR?

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti