eReport.sk
Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas tlačvej besedy.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: tasr

Europoslanci hromžia na Žilinku: Cesta do Ruska je škandál, hazardujete s dôveryhodnosťou SR

AKTUALIZOVANÉ Časť slovenských poslancov Európskeho parlamentu vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa nezúčastnil na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry. Označili to za škandál.

“Pre Slovensko i Európsku úniu je kľúčovou podpora demokratických režimov vo svete. Tu musíme ukázať jasný postoj a hodnoty, ktoré zastávame,” zdôraznil europoslanec Ivan Štefanec, ktorý Žilinkovu plánovanú účasť považuje s ostatnými spomínanými kolegami za škandál. Vedúci slovenskej delegácie EPP v tejto súvislosti pripomína, že generálny prokurátor prijal pozvanie šéfa ruskej prokuratúry Igora Krasnova, ktorý je na európskom sankčnom zozname, kam sa  dostal po uväznení Alexeja Navaľného, ktorému EP udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Osem poslancov z piatich slovenských politických strán a troch politických frakcíí europarlamentu uviedlo, že odsudzujú zámer generálneho prokurátora SR vycestovať do Ruska na oslavy výročia tamojšej generálnej prokuratúry. “Je škandalózne, že slovenský generálny prokurátor sa chce druhýkrát v krátkom čase stretnúť s Igorom Krasnovom, ruským generálnym prokurátorom, ktorý je na európskom sankčnom zozname za závažné porušovanie ľudských práv vrátane svojvoľného zatýkania a zadržiavania, ako aj rozsiahleho a systematického potláčania slobody pokojného zhromažďovania a združovania a slobody presvedčenia a prejavu v Rusku,” uvádza sa v spoločnej výzve europoslancov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michal Šimečka

Signatári výzvy upozornili, že akceptácia pozvania od človeka, ktorý je zodpovedný aj za väznenie Navaľného, je znevážením rozhodnutia europarlamentu udeliť Sacharovovu cenu za slobodu myslenia práve Alexejovi Navaľnému. Pripomenuli tiež, že ruská generálna prokuratúra je súčasťou nedemokratického režimu s hanebnou históriou stalinských procesov a zodpovednosťou za vykonštruované obvinenia a smrť mnohých ľudí, okrem iného aj Sergeja Magnitského.

“Len pred pár dňami ruský najvyšší súd na základe žaloby prokuratúry zlikvidoval medzinárodnú mimovládnu organizáciu Memorial, ktorá dokumentovala a odhaľovala zločiny komunizmu a stalinizmu páchané v bývalom Sovietskom zväze,” upozornili poslanci. Podľa ich stanoviska akékoľvek oslavovanie ruskej generálnej prokuratúry vrcholným predstaviteľom slovenskej generálnej prokuratúry je hazardom s dôveryhodnosťou Slovenska, a preto Žilinku vyzvali, aby sa nezúčastnil na oslavách nedemokratických praktík a porušovania.

Pod spoločnú výzvu sa podpísali Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (KDH), Vladimír Bilčík (Spolu) a Peter Pollák (OĽaNO) z frakcie EPP, Eugen Jurzyca (SaS) zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ako aj Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik, všetci traja z PS a liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

Žilinka sa plánuje 11. až 13. januára v Rusku zúčastniť na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry. Spolu s ním by tam mali byť aj zástupcovia 34 krajín a medzinárodných inštitúcií. Podľa medializovaných informácií má byť však Žilinka jediným z hlavných predstaviteľov prokuratúry z krajín V4, ktorý sa zúčastní na oslavách v Moskve.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europoslanci hromžia na Žilinku: Cesta do Ruska je škandál, hazardujete s dôveryhodnosťou SR

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti