eReport.sk

Epidémie a pandémie tu máme od stredoveku. Len mor nás kváril s prestávkami 300 rokov!


Naším územím sa od stredoveku prehnalo niekoľko vĺn a druhov moru, cholery či chrípky. SARS a Covid 19 sú len ďalšie v poradí. O tom, ako si s nimi naši predkovia poradili, sme sa porozprávali s historičkou Katarínou Nádaskou (53).

Prejsť dopodrobna celú históriu týchto pliag je na niekoľko kníh. Jedno je však isté. Kľúčové slová –  karanténa, zákaz zhromažďovania, zatváranie škôl a obchodov, očkovanie a nosenie rúšok – tu boli dávno pred nami.  

Karanténa = 40 dní

„Karanténa pochádza z talianskeho quaranta giorni, teda 40 dní. V praxi to znamenalo, že ten, kto sa dostal do kontaktu s nakazeným, sa mal na 40 dní izolovať. Stalo sa tak už v 14. storočí, kedy svet zasiahla epidémia pľúcneho moru, tzv. čiernej smrti. Pomenovali ho podľa jedného z príznakov ochorenia – sčernania končekov prstov a ušných lalôčikov. Aby sa choroba nešírila, úrady požadovali od obchodných lodí prichádzajúcich z infikovaných prístavov do Benátok zostať  pred vykládkou 40 dní v izolácii na lodi.“

Táto pandémia sa začala vcelku kuriózne. Priviezli ju mongolskí barbari pri obliehaní janovského obchodného prístavu Kaffu na Kryme. „Keďže ho nedobyli, naložili svojich mŕtvych na katapulty a vystrelili ich do mesta. Z nich sa nakazili Janovčania a túto pliagu dovliekli do Európy. Netrval dlho a zabila 23 000 000 európskej populácie. Dorazila aj do Rakúsko Uhorska.“

Takto neutešene to vyzeralo v čase moru a cholery, foto: wikimedia

Karanténa počas morovej epidémie trvala 21 dní. Prevenciou bolo umývanie tovarov v lúhovom roztoku a opláchnutie vodou, vydymenie niektorých tovarov octovými parami, dôkladné umývanie tela a pálenie infikovaného šatstva. O ochrane obyvateľstva sa veľa diskutovalo, dokonca vznikla veda o lekárskej polícii ako súčasti spravovania štátu. 

„Praktické opatrenia na zachovanie zdravia sa na našom území rozvinuli v 18. storočí v Habsburskej monarchii a prispeli   k rozvoju odboru verejného zdravotníctva. Časom sa poznanie príčin chorôb medzi ľuďmi zlepšilo. Zdokonaľovali sa aj reakcie na pandémie, hoci v stredoveku boli ešte stále pomalé a mor vo veľkom zabíjal Európanov opakovane. Po opadnutí jednej morovej vlny sa nákaza s odstupom času vracala v určitých cykloch.“

Keď sa podarilo z Európy vyhnať koncom 18. storočia mor,  nastúpila začiatkom 19. storočia epidémia cholery.  

Odvtedy sa v prípade akejkoľvek epidémie či pandémie karanténa praktizovala pravidelne.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Epidémie a pandémie tu máme od stredoveku. Len mor nás kváril s prestávkami 300 rokov!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne