eReport.sk
Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
Pacienta s podozrením na opičie kiahne už máme aj na Slovensku. Foto: tasr/ap

EMA upozornila: Vakcín proti opičím kiahňam je zatiaľ nedostatok

Európska lieková agentúra (EMA) rokuje s biotechnologickou spoločnosťou Bavarian Nordic, ktorá vyrába vakcíny proti pravým kiahňam, aby použitie svojej očkovacej látky Imvanex rozšírila aj na opičie kiahne.

Vo štvrtok to uviedol predstaviteľ EMA pre vakcinačné stratégie Marco Cavaleri, informuje TASR na základe správy agentúry AFP. Cavaleri povedal, že EMA chce z preventívnych dôvodov zabezpečiť, aby vakcíny proti opičím kiahňam boli v prípade potreby dostupné.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
  2. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
  3. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski.
  4. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  5. Hrozí ďalšia pandémia?
  6. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  7. SR Hudba Žákovic Open druhý deň ukončenie
  8. Hrozí ďalšia pandémia?
  9. Ilustračné foto


„Napriek tomu, že takáto epidémia je v Európe neobvyklá, v súčasnosti nejde o núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia,“ uviedol Cavaleri. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že od začiatku mája bolo potvrdených 550 prípadov opičích kiahní v 30 krajinách, a to mimo západoafrických krajín, kde je toto ochorenie endemické. 

Vakcíny sú účinné

Cavaleri uviedol, že EMA firmu Bavarian Nordic vyzvala, aby sa pripravila na predloženie údajov potrebných na rozšírenie vakcíny Imvanex i na opičie kiahne. Dodal, že testy na zvieratách ukázali, že táto očkovacia látka je proti opičím kiahňam „účinná“.

EMA dúfa, že Bavarian Nordic podá žiadosť na rozšírenie svojej vakcíny čo najskôr, povedal Cavaleri. Táto očkovacia látka by pravdepodobne bola podávaná ľuďom, ktorí boli v úzkom kontakte s osobami nakazenými vírusom opičích kiahní, aby sa tak zabránilo jeho šíreniu, tvrdí AFP. Európska lieková agentúra je pripravená aj na diskusiu o tom, ako zvýšiť výrobné kapacity, keďže vakcín proti kiahňam je v súčasnosti nedostatok, dodal Cavaleri.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

EMA upozornila: Vakcín proti opičím kiahňam je zatiaľ nedostatok

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti