eReport.sk
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Foto: tasr

Mikasov úrad o novej nákaze: Na Slovensku neevidujeme prípady ani podozrenia na opičie kiahne

Prvý prípad opičích kiahní v pondelok potvrdilo Rakúsko. Prípady nákazy zaznamenali aj európske krajiny ako Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko či Británia. Choroba sa v týchto krajinách zvyčajne nevyskytuje, prípady mimo územia Afriky boli podľa Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zriedkavé.

Na Slovensku doposiaľ nezaznamenali prípady opičích kiahní, neevidujú ani podozrenia na toto ochorenie. Na webe o tom informuje ÚVZ SR, na ktorého čele stojí hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Úrad podľa svojho stanoviska situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe dôkladne monitoruje a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. K prenosu na ľudí dochádza podľa vedúcej odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlie Adamčíkovej kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden.
  2. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  3. Hlavný hygienik SR Ján Mikas.
  4. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  5. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  6. Homosexuáli, dvaja mladí muži.

Pre rozvoj ochorenia u človeka je podľa nej potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, podľa ÚVZ môže kolísať aj od piatich do 21 dní. Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikasov úrad o novej nákaze: Na Slovensku neevidujeme prípady ani podozrenia na opičie kiahne

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti