eReport.sk
Dievča jazdí na bicykli vedľa mŕtveho tela ruského vojaka v meste Buča pri Kyjeve.
Ilustračná snímka Foto: tasr/ap

DRSNÉ VIDEÁ Ak sú pravé, Kyjev bude mať čo vysvetľovať! Ukrajinský politik šokuje o masakre v Buči


Dezinformačná vojna v súvislosti s vojnou na Ukrajine naberá na obrátkach. Každá zo strán konfliktu vysvetľuje hrozivé videozáznamy po svojom, pričom nestrannému pozorovateľovi je ťažké vytvoriť si objektívny úsudok. Pokračujú pochybnosti o udalostiach v ukrajinskej Buči a vyzerá to, že aj napriek relatívne široko akceptovanej verzii o ruskom útoku na ukrajinské civilné obyvateľstvo bude mať ukrajinská strana konfliktu ešte čo vysvetľovať.

O celej udalosti a o pravdivosti verzie o ruskom útoku už dokonca totižto pochybujú aj niektorí ukrajinskí politici a do celého prípadu vstupujú aj videodôkazy, ktoré stoja za zahrnutie do analýzy a vyhodnocovania celej udalosti. S informáciami prišiel spravodajský portál cz24.news. Prinášame Vám niektoré z kontroverzných videí. Upozorňujeme, že nie sú určené pre slabé povahy a ich hodnovernosť nevieme potvrdiť. Preto k nim pristupujte s odstupom.

Vznikli hromadné hroby skôr?

Prvé šokujúce video, ktoré uverejnil ukrajinský server 4K Media 12.marca 2022 ukazuje zábery z Buče, na ktorých údajní lekári miestnej nemocnice pochovávajú mŕtvych pacientov z nemocnice do hromadných hrobov, ktoré mali byť vyhĺbené bagrom pri miestnom kostole.

Nariadenie na vyhĺbenie hrobov a pochovávanie mŕtvych malo pri tom prísť z prostredia nemocnice, konkrétne od jej riaditeľa a primára miestnej chirurgie. Dôvodom takéhoto kroku mala byť absencia preukazu totožnosti významnej väčšiny mŕtvych. Mohlo tak vraj ísť o žoldnierov.

Pravosť videa by mohla spochybniť tvrdenia, že za vznikom masových hrobov stála ruská armáda. Tieto hroby mali byť podľa ukrajinskej strany vyhĺbené Rusmi na to, aby do nich pochovávali svoje obete.

Ukrajinci podrezávajúci ruských vojakov?

Ďalšie video, ktoré sa šíri po internete, má ukazovať zaobchádzanie ukrajinských vojakov s ruskými výsadkármi, ktorí mali byť chytení pri vracaní sa z Kyjevskej oblasti. Jedna z takýchto skupín ruských vojakov mala byť napadnutá ukrajinskými vojakmi a žoldniermi, pochádzajúcimi napríklad z Gruzínska.

Pokiaľ by sa táto verzia ukázala ako pravdivá, tak by boli činy ukrajinských vojakov hanbou pre celú obranu. Video má vraj slúžiť ako dôkaz, no my aj tak čitateľom pripomíname, aby ku každému zdroju pristupovali s maximálnou obozretnosťou pri posudzovaní toho, koho verziu vysvetľovania hrozivých udalostí z vojny – ukrajinskú alebo ruskú – vyhodnotí ako dôveryhodnú, či viac dôveryhodnejšiu.

Drastické zábery overili americkí novinári

Drastické zábery, ktoré pochádzajú zo sociálnej siete Telegram, podľa dnešného článku portálu Hospodárskych novín hnonline.sk overil denník The New York Times, podľa ktorého ide o dozvuky prepadnutia sťahujúceho sa ruského konvoja ukrajinskými jednotkami.

„Je stále nažive. Natoč tých votrelcov. Pozri, je stále nažive. Lapá po dychu,“  hovorí vo videu ukrajinský vojak o stave zraneného príslušníka ruských ozbrojených síl. „Ten má bundu pretiahnutú cez hlavu a zjavne dýcha. Ukrajinec na Rusa dvakrát vystrelí. Telo ruského vojaka sa ešte hýbe. Zaznie ešte jeden výstrel a pohyb prestane,“ komentuje hrozivé zábery spravodajský web. Jeden z ukrajinských vojakov na adresu tých ruských mal vo videu uviesť: „Nie sú to ani ľudia.” 

Video bolo podľa amerických novín urobené severne od dediny Dmytrivka, ktorá leží juhozápadne od mesta Buča.

Sadistický vojak?

Zoznam videí na tomto mieste pri tom rozhodne nekončí. Na ďalšom videu je vidieť zjavne sadistického vojaka, ktorý pichá nožom do tváre iného vojaka. Niektorí si pritom tento čin vysvetľujú ako útok ukrajinského vojaka na vojaka ruskej národnosti.

Nedovolíme si brutálne zábery komentovať a už vôbec nie vynášať súdy voči jednej či druhej strane konfliktu. Na to sú tu iní experti a skôr či neskôr by malo byť jasné, či je video autentické a koho presne kamera zachytila.

Vojaci sú vraj na úteku

Po vojakoch z videí mala ruská strana konfliktu vyhlásiť pátranie a posudzuje ich ako vojnových zločincov. Konkrétne po nich má pátrať Specnaz, ruská GRU a ukrajinskí novinári, ktorí otvorene spolupracujú s Ruskom. Údajne sa podarilo už aj odhaliť identitu niektorých osôb z videí. Menovite má ísť o nasledujúce osoby: vojaka Kucirina Alexeja Petroviča, Antonjuka Alexeja Nikolajeviča a Chizanšviliho Tejmuraza Emzaroviča. Z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti ich už stihla obviniť ruská generálna prokuratúra.

Ukrajinský poslanec hovorí o naplánovanej akcii

Za azda najšokujúcejšie video sa pri tom dá považovať vyjadrenie ukrajinského politika Ilju Kiva, ktorý hovorí vyslovene o naplánovanej psy-op akcii ukrajinskej spravodajskej služby SBU a britskej spravodajskej služby MI-6.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Martin Koller, český vojenský analytik.
 2. Silvio Berlusconi
 3. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak zabezpečuje presun spolubojovníkov počas kontroly nástražných pásc v meste Buča pri Kyjeve.
 4. Dmytro Kuleba
 5. Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
 6. Nemecký kancelár Olaf Scholz
 7. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
 8. Žena v tričku pomaľovanom farbou tak, že to pripomínalo krv, drží transparent s nápisom Jeden muž = žiadne slovo počas demonštrácie v rámci Konferencie nemeckých katolíkov v juhozápadnom meste Stuttgart v piatok 27. mája 2022.
 9. Na kombosnímke zľava Eduard Heger, Zuzana Čaputová a Jaroslav Naď.
 10. Vojna sa tak skoro neskončí
 11. Ruský prezident Vladimir Putin.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

DRSNÉ VIDEÁ Ak sú pravé, Kyjev bude mať čo vysvetľovať! Ukrajinský politik šokuje o masakre v Buči

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne