eReport.sk
Dievča jazdí na bicykli vedľa mŕtveho tela ruského vojaka v meste Buča pri Kyjeve Foto: tasr

Ukrajina svoje straty na životoch vojakov nezverejňuje, Rusko ale áno. Overiť sa to však nedá

Boje na Ukrajine stoja vojakov na oboch stranách desiatky životov denne. Koľko je ich na strane Ruska to Kremeľ neuvádza, ukrajinský prezident v tom má ale jasno – Ukrajina v bojoch na východe prichádza o 50-100 vojakov denne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odhaduje, že Ukrajina prichádza počas bojov na východe každý deň o 50 až 100 príslušníkov svojich ozbrojených síl. Informoval o tom podľa TASR dnes nezávislý denník The Kyiv Independent, z ktorého citovala britská spravodajská televízia Sky News. Tieto slová zazneli v nedeľu v Kyjeve na spoločnom brífingu Zelenského s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Bojaschopní muži by z Ukrajiny nemali odchádzať

Zelenskyj vtedy reagoval na otázku, či vedenie jeho štátu nemá v pláne zrušiť zákaz opustiť územie Ukrajiny, ktorý platí pre mužov schopných vojenskej služby. Žiadajú to signatári petície, ktorú podpísalo viac než 25-tisíc ľudí. Na brífingu však Zelenskyj vyjadril názor, že bojaschopní muži by z Ukrajiny nemali odchádzať – najmä nie v situácii, keď na východe zomiera „50–100 ľudí denne“. Televízia Sky News pripomenula, že Zelenskyj v polovici apríla uviedol, že vo vojne s Ruskom zahynulo 2500–3000 ukrajinských vojakov a ďalších 10-tisíc ich bolo zranených.

Bojaschopní muži by z Ukrajiny nemali odchádzať – najmä nie v situácii, keď na východe zomiera „50–100 ľudí denne“.

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny


Bilanciu obetí konfliktu z radov svojej armády ukrajinská strana obvykle nezverejňuje. Pamiatku padlých vo vojne s Ruskom si však pripomína každý deň o 09.00 h miestneho času. Rozhlasové a televízne stanice vtedy prerušujú svoje vysielanie a minútou ticha si padlých uctievajú aj v školách i na veľvyslanectvách Ukrajiny v zahraničí. Príslušný výnos o tom vydal prezident Zelenskyj ešte 16. marca. Ukrajina však pravidelne informuje o stratách protivníka – podľa nej ruská armáda od začiatku vojny na Ukrajine prišla o 29-tisíc mužov. Ide však o informáciu, ktorú nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dievča jazdí na bicykli vedľa mŕtveho tela ruského vojaka v meste Buča pri Kyjeve.
  2. Sergej Lavrov.
  3. Český dejepisár Marek Adam vysvetľuje, ako vníma konflikt na Ukrajine.
  4. Volodymyr Zelenskyj

Podľa Sky News je momentálne miestom najprudších bojov oblasť okolo mesta Severodoneck, ktoré je vystavené intenzívnej paľbe ruských jednotiek snažiacich sa obsadiť celý Donbas. Ukrajinským jednotkám sa nateraz darí odolávať útokom ruských síl. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa Sky news poznamenal, že v tejto situácii funguje v meste len jediná nemocnica, a aj tá má iba troch lekárov a zásoby na desať dní.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina svoje straty na životoch vojakov nezverejňuje, Rusko ale áno. Overiť sa to však nedá

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti