eReport.sk
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: fb/orbanviktor

Diktát Bruselu? Maďarsko vraj nebude schopné predsedať Rade EÚ! Má vraj problémy s právnym štátom

Diktát Bruselu? V inštitúciách Európskej únie pribúdajú názory, či by Maďarsku nemali zabrániť, aby v druhom polroku 2024 prevzalo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. O tejto téme v utorok informoval portál Politico- Podľa portálu to bude jednou z mimopracovných debát ministrov na zasadnutí utorňajšej Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR.

Maďarsko a následne aj Poľsko možno nebudú schopné zhostiť sa úlohy predsedníckych krajín. Sú totiž v dlhodobom konflikte s Bruselom kvôli porušovaniu zásad právneho štátu, uviedlo Politico. Obe krajiny preberú riadenie EÚ po eurovoľbách, keď sa budú formovať prvky spoločnej európskej politiky do konca tohto desaťročia.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Monika Beňová Ukrajina
  2. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
  3. Pellegrini ostro kritizuje Ódora
  4. Srbský tenista Novak Djokovič
  5. Belousovová tvrdo o Čaputovej
  6. Predseda Smeru o Orbánovi

Podmienky pre predsedajúcu krajinu

Proti tomu, aby Maďarsko od júla do decembra 2024 šéfovalo Rade EÚ je aj Európsky parlament. Aktívna je najmä frakcia Európskej ľudovej strany (EPP). Ale návrh na hlasovanie v tejto veci podporili aj socialisti a demokrati (S&D), liberáli z ​​Obnovme Európu (RE), frakcia Zelených a ľavicový blok GUE/NGL.

„V týchto bezprecedentných časoch je kľúčové, aby Rade EÚ predsedala krajina, ktorá je schopná presadzovať silnú spoluprácu medzi členskými štátmi pri rozhodovaní. Najmä v otázkach, ako sú sankcie proti Rusku alebo podpora Ukrajine,“ povedal pre Politico Petri Sarvamaa. Je to hovorca skupiny EPP pre rozpočtovú kontrolu a otázky týkajúce sa právneho štátu. Dodal, že vláda v Budapešti nedodržiava zásady EÚ týkajúce sa právneho štátu.

Maďarsko je vraj izolované

Podľa Politico Rada ministrov sa chce tejto téme venovať len „okrajovo“. Pričom chce zistiť, ako sú členské štáty naklonené myšlienke prípadného odkladu alebo presunu (výmeny s inou krajinou) maďarského predsedníctva.

Pred utorňajšími rokovaniami európskych diplomatov nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Luhrmannová vyjadrila „pochybnosti“ o schopnosti Maďarska predsedať Rade EÚ. Uviedla to agentúra AFP.

Upozornila, že Maďarsko je „izolované“ v EÚ. Je to kvôli problémom súvisiacich s právnym štátom. Zanecháva tiež pochybnosti aj pri podpore Ukrajiny pri brutálnej útočnej vojne Ruska.

„Nepohodlná“ perspektíva predsedníctva

Aj šéf holandskej diplomacie Wopke Hoekstra priznal, že perspektívu maďarského predsedníctva v Rade EÚ vníma ako „nepohodlnú“. Dodal, že podobné pocity majú viacerí jeho rezortní kolegovia.

Maďarsko prvýkrát predsedalo Rade EÚ v prvej polovici roku 2011. Pre nedostatky v boji proti korupcii a nezávislosti médií a v oblasti súdnictva mu EÚ pozastavila vyplácanie z eurofondov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Diktát Bruselu? Maďarsko vraj nebude schopné predsedať Rade EÚ! Má vraj problémy s právnym štátom

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php