eReport.sk
Srbský tenista Novak Djokovič
Srbský tenista Novak Djokovič. Foto: tasr

Tenisová hviezda Djokovič zabŕda do politiky: Na French Open vyslal politický odkaz o Kosove

Srbská svetová trojka Novak Djokovič v pondelok na tenisovom turnaji French Open v Paríži zariskoval, že vyvolá politickú kontroverziu, keď po svojom víťazstve v prvom kole napísal odkaz o Kosove.

„Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,“ napísal 22-násobný grandslamový šampión na objektív kamery v srbčine, informuje TASR podľa tlačovej agentúry Reuters.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Monika Beňová Ukrajina
  2. Belousovová tvrdo o Čaputovej
  3. Predseda Smeru o Orbánovi
  4. Dianie v parlamente

Incidenty po výzve na zmiernenie napätia

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, v pondelok utrpelo zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi. Srbský prezident Aleksandar Vučič v piatok uviedol armádu do najvyššieho stupňa pohotovosti.

K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi. Tí nesúhlasia, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.

Podľa Vučiča bolo v pondelok zranených 52 Srbov, z nich traja vážne. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová obvinila srbského kolegu z destabilizácie Kosova.

Belehrad považuje Kosovo za súčasť Srbska

Srbsko ani Rusko ako jeho tradičný spojenec neuznávajú nezávislosť Kosova, pričom Moskva zablokovala snahu tejto krajiny stať sa členom OSN. Srbsko stále považuje Kosovo za súčasť svojho územia.

„Neexistujú nijaké oficiálne grandslamové pravidlá o tom, čo hráči môžu alebo nemôžu povedať. Francúzska tenisová federácia (FFT) v tejto veci nevydá žiadne vyhlásenie ani nezaujme žiadne stanovisko,“ uviedli pre Reuters predstavitelia FFT, ktorá French Open organizuje.

Djokovič: To je najmenej, čo som mohol urobiť

Djokovič, ktorého otec sa narodil v Kosove, podľa stanice Sky News srbským novinárom povedal: „Nie som politik ani nemám v úmysle vstupovať do diskusií.“

„Ako Srba ma zraňuje, čo sa deje v Kosove. Našich ľudí vyhnali z magistrátov. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejná osoba cítim povinnosť vyjadriť podporu našim ľuďom a celému Srbsku,“ dodal 36-ročný tenista.

„Kosovo je naše srdce, pevnosť, centrum najdôležitejších udalostí; odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal. Neviem, či ma niekto potrestá alebo niečo podobné, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu,“ dodala svetová tenisová hviezda.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tenisová hviezda Djokovič zabŕda do politiky: Na French Open vyslal politický odkaz o Kosove

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php